Panel Alergenów Pediatryczny – 27 alergenów (Euroline)
200,00 zł
Panel pediatryczny zawiera 27 różnorodnych alergenów. Ten zróżnicowany panel łączy w sobie alergeny wziewne oraz pokarmowe, co umożliwia analizę reakcji alergicznych, zarówno w kontekście kontaktu z alergenami inhalacyjnymi, jak i po spożyciu konkretnych pokarmów.
- Opis
- Informacje dodatkowe
- Alergeny w panelu
- Punkty Pobrań
Opis
Badanie panelu pediatrycznego jest wykorzystywane w celu identyfikacji potencjalnych alergenów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne m.in. u dzieci. Alergia jest nadwrażliwą reakcją układu immunologicznego na substancje zewnętrzne, nazywane alergenami. Reakcja ta występuje u osób, które są genetycznie predysponowane do jej rozwoju.
Czym jest alergia?
Alergia to reakcja układu immunologicznego na obce substancje, nazywane alergenami. Układ odpornościowy osób z alergią reaguje na te substancje, jak gdyby były one szkodliwymi patogenami, choć w rzeczywistości nie stanowią zagrożenia. To przewrażliwienie układu immunologicznego prowadzi do wyzwolenia reakcji alergicznej przy ponownym kontakcie z alergenem.
Typowe objawy alergii wziewnych
Alergeny wziewne to substancje unoszące się w powietrzu, które mogą być wdychane i wywoływać reakcje alergiczne. Typowe objawy alergii wziewnych u dzieci obejmują:
Katar: dziecko może doświadczać ciągłego kataru nosa oraz częstych kichnięć.
Kaszel i duszności: alergie wziewne mogą prowadzić do występowania suchego kaszlu oraz duszności, szczególnie u dzieci z astmą.
Swędzenie i łzawienie oczu: oczy dziecka mogą być zaczerwienione, swędzące i łzawiące.
Zapalenie spojówek: może wystąpić stan zapalny spojówek, prowadzący do zaczerwienienia i obrzęku oczu.
Kołatanie serca: w niektórych przypadkach alergie wziewne mogą wywołać przyspieszone kołatanie serca.
Typowe objawy alergii pokarmowych
Alergeny pokarmowe to substancje zawarte w żywności, które mogą wywołać reakcje alergiczne. Typowe objawy alergii pokarmowych u dzieci obejmują:
Wysypka skórna: dziecko może wykazywać swędzącą wysypkę, zaczerwienienia i wykwity skórne.
Wymioty i biegunka: alergie pokarmowe mogą prowadzić do wymiotów, biegunki oraz bólu brzucha.
Obrzęk warg i języka: może wystąpić obrzęk warg, języka i gardła, co może utrudniać oddychanie.
Duszności: ciężkie reakcje alergiczne na pokarmy mogą prowadzić do duszności i spadku ciśnienia krwi.
Przeciwciała IgE
Przeciwciała IgE (immunoglobulina E) są rodzajem przeciwciał produkowanych przez układ immunologiczny w odpowiedzi na obecność alergenów. Są one odpowiedzialne za inicjowanie reakcji alergicznych. Po kontakcie z alergenem, układ immunologiczny osoby alergicznej zaczyna produkować nadmierną ilość przeciwciał IgE, które wiążą się z komórkami tucznych i bazofilami. W kolejnych reakcjach z alergenem, przeciwciała IgE aktywują te komórki do uwalniania substancji chemicznych, takich jak histamina, co prowadzi do objawów alergii.
Badanie panelu pediatrycznego alergenów ma na celu zidentyfikowanie konkretnych alergenów, które mogą być odpowiedzialne za reakcje alergiczne u dziecka. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie strategii leczenia, unikanie alergenów oraz zarządzanie objawami alergicznymi, aby poprawić jakość życia pacjenta.
Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA:
Informacje dodatkowe
Termin | 7 dni roboczych |
---|---|
Materiał | surowica |
Jakie alergeny zawiera pakiet? 27 alergenów + CCD.
- Mix pyłku traw (tymotka łąkowa, żyto) (GX)
- Brzoza,(T3)
- Bylica (W6),
- Dermatophagoides pteronyssinus (D1),
- Dermatophagoides farinae (D2),
- Naskórek i łupież kota (E1),
- Naskórek psa (E2),
- Łupież konia (E3),
- Cladosporium herbarum (M2),
- Aspergillus fumigatus (M3),
- Alternaria alternata (M6),
- Białko jaja kurzego (F1),
- Żółtko jaja kurzego (F75),
- Mleko krowie (F2),
- Dorsz (F403),
- Alfa-laktoablumina (F76),
- Beta-laktoglobulina (F77),
- Kazeina (F78),
- BSA* (E204),
- Mąka pszenna (F4),
- Ryż (F9),
- Soja (F14),
- Orzeszki ziemne (F13),
- Orzech laskowy (F428),
- Marchew (F31),
- Ziemniak (F35),
- Jabłko (F49),
- CCD-marker.
*Alergen oznaczony jako “BSA” wskazuje na albuminę surowicy bydlęcej (ang. Bovine Serum Albumin), która jest białkiem pochodzenia bydlęcego. Alergeny, takie jak albumina surowicy bydlęcej (BSA), mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób, które są na nie uczulone. Objawy alergii na BSA mogą obejmować swędzenie skóry, wysypkę, obrzęk, trudności w oddychaniu i inne objawy, typowe dla reakcji alergicznych.