IgE sp. Orzech ziemny (F13)

40,00 

Badanie IgE sp. Orzech ziemny (F13) to ilościowe oznaczenie przeciwciał klasy IgE specyficznych dla alergenów związanych z orzechem ziemnym.

Opis

Cel badania IgE sp. Orzech ziemny (F13):

Identyfikacja reakcji alergicznych na alergeny związane z orzechem ziemnym.

Alergia na orzech ziemny występuje u około 10% dzieci, z czego 2% stanowi alergię pierwotną, a reszta wynika z reakcji krzyżowych z alergenami pyłków roślinnych i pokarmowymi alergenami roślinnymi.

Alergia pierwotna może powodować silniejsze objawy, łącznie z uogólnioną anafilaksją zagrażającą życiu. Reakcje krzyżowe mogą objawiać się jako zespół pyłkowo-pokarmowy (PFS), zwłaszcza jako zespół alergii jamy ustnej (OAS).

Komponenty alergenów orzecha ziemnego:

Alergeny orzecha ziemnego zawierają prawie 20 składników, które wiążą specyficzne IgE. F13, obejmując wszystkie typy alergenów, jest kluczowym w oznaczaniu. Sprawdź badanie – Panel Rekombinanty Orzech Ziemny (Polycheck)

Wpływ przetwarzania:

Alergenność orzechów ziemnych wzrasta w wyniku pieczenia (150-170°C), a maleje w wyniku gotowania (100°C), co może być związane z wypłukiwaniem lekkich cząsteczek alergenów.

Bezpieczeństwo badania:

Oznaczenie alergenowo-specyficznej IgE nie niesie ryzyka dla pacjenta.

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji