IgE sp. Jabłko (F49)

40,00 

Badanie IgE sp. Jabłko (F49),  to obejmuje ilościowe oznaczenie w surowicy krwi przeciwciał klasy IgE specyficznych w stosunku do alergenów jabłka (Symbol: F49). Jest to istotne narzędzie diagnostyczne używane w identyfikacji alergii na jabłko.

Opis

Cel badania IgE sp. Jabłko (F49):

Badanie ma na celu potwierdzenie obecności przeciwciał klasy IgE specyficznych dla alergenów jabłka, co wskazuje na uczulenie na to owoce.

Zespół pyłkowo-pokarmowy:

Badanie jest szczególnie przydatne w diagnozowaniu zespołów pyłkowo-pokarmowych, zwłaszcza zespołu alergii jamy ustnej (OAS) związanego z pyłkiem brzozy.

Objawy alergii na jabłko:

Objawy Miejscowe:

 • Swędzenie, mrowienie śluzówek jamy ustnej, gardła, nosa.
 • Obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, rzadziej alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek, astma.
 • Objawy z jamy brzusznej.

Objawy Ogólnoustrojowe:

 • W przypadkach ciężkich reakcji, nawet anafilaksja.

Częstość występowania alergii na jabłko w Europie Północnej i Środkowej:

Dotyczy 2% całej populacji, aż do 45% osób z objawami alergii pokarmowej. Występowanie zespołu OAS na południu Europy jest rzadsze, gdzie brzoza jest mniej powszechna.

Mechanizm uczulenia:

Alergen Mal d 1:

Alergen jabłka, Mal d 1, jest homologiem Bet v 1 pyłku brzozy. Silnie immunogenny Bet v 1 jest prekursorem dla alergenów roślinnych pokarmowych i oddechowych.

Krzyżowe Reakcje:

Zespół jabłko-brzoza:

 • 70% przypadków alergii na jabłko ma pierwotne uczulenie na brzozę, alergen Bet v 1.
 • Krzyżowe reakcje z pyłkami brzozy i roślinami powodującymi OAS.

Możliwa z innymi przedstawicielami rodziny Różowatych (np. morela) i roślinami posiadającymi homologię Bet v 1, profilin i LTP.

 

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

 1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
 2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
 3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
 4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
 5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
 6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
 7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji