IgE sp. Dorsz (F403)

40,00 

Alergia na mięso ryb, w tym dorsza, jest jednym z częściej występujących rodzajów alergii pokarmowej. Odsetek przypadków alergii na mięso ryb jest wysoki i zajmuje jedno z czołowych miejsc po alergii na jaja, mleko, orzeszki ziemne i skorupiaki. W odniesieniu do dorsza bałtyckiego, głównym alergenem jest białko oznaczone symbolem Gad c I, które występujące w dwóch formach: alfa i beta. To białko jest także obecne w mięsie łososia i karpia. Gad c I jest odpornym na ciepło panalergenem, co oznacza, że może wywoływać reakcje alergiczne nawet po obróbce termicznej. Mączka rybna może być dodatkiem do różnych form żywności, co sprawia, że alergicy na dorsza mogą być narażeni na ukryty alergen w produktach spożywczych.

Objawy alergii na dorsza mogą obejmować różne dolegliwości, w tym z przewodu pokarmowego, skórne i z przewodu oddechowego. Przeciwciała klasy IgE uczestniczą w mechanizmach prowadzących do natychmiastowych reakcji alergicznych typu I.

Opis

Cel badania IgE sp. Dorsz (F403)

  • Ocenia ilość swoistych przeciwciał IgE skierowanych przeciwko alergenom związanych z dorszem.
  • Dorsz to ryba morska, a alergia na tę rybę może objawiać się różnymi objawami, takimi jak świąd, pokrzywka, obrzęk, trudności w oddychaniu, bóle brzucha czy nudności.

Interpretacja wyników:

Dodatni wynik:

Oznacza to, że organizm wykazuje reakcję immunologiczną w postaci zwiększonej ilości przeciwciał IgE skierowanych przeciwko alergenom związanym z dorszem (F403). Wynik ten sugeruje alergię na dorsza.

Ujemny wynik:

Brak zwiększonej ilości przeciwciał IgE skierowanych przeciwko dorszowi (F403) może wskazywać na brak alergii na tego rodzaju rybę.

Badania na obecność swoistych przeciwciał IgE są często wykorzystywane w diagnostyce alergii pokarmowych. Interpretację wyników oraz plan leczenia należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza z alergologiem. W przypadku alergii pokarmowych istotne jest także prowadzenie szczegółowego wywiadu klinicznego, aby dostosować podejście diagnostyczne do konkretnego przypadku pacjenta.

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji