IgE sp. Marchew (F31)

40,00 

Badanie IgE sp. Marchew (F31) to ilościowe oznaczenie w surowicy krwi przeciwciał klasy IgE specyficznych dla ekstraktu alergenów marchwi

Opis

Cel badania IgE sp. Marchew (F31):

Diagnostyka i różnicowanie alergii na marchew.

Przeciwciała klasy IgE uczestniczą w natychmiastowej reakcji nadwrażliwości typu I, prowadząc do miejscowego stanu zapalnego.

Mechanizm alergii na marchew:

Osoby uczulone na alergen marchwi posiadają wykrywalne stężenie IgE specyficznego dla tego alergenu. Cząsteczki IgE, związane z komórkami odpornościowymi, indukują odpowiedź na alergen, prowadząc do stanu zapalnego.

Związek z alergią pyłkową:

Alergia na marchew jest często związana z uczuleniem na pyłki brzozy i bylicy. Może skutkować zespołem pyłkowo-pokarmowym (PFS) i objawami alergii jamy ustnej (OAS).

Objawy alergii na marchew:

Alergia na marchew dotyczy około 5% osób z alergią pokarmową. Objawy obejmują łagodne do umiarkowanych reakcji alergicznych, chociaż sporadycznie mogą wystąpić reakcje ciężkie, włączając w to anafilaksję.

Alergeny w marchwi:

Dau c 1 (homolog Bet v 1 pyłku brzozy, białko PR-10).

Dau c 4 (profilina).

Dau c 5 (reduktaza izoflawonowa).

Dau c CyP (cyklofilina).

Dau c nsLTP (niespecyficzne białko transportujące lipidy).

Znaczenie diagnostyczne poszczególnych alergenów:

Dau c 1 odpowiada za większość alergii na marchew związanych z pyłkiem brzozy. Dau c 4 i Dau c 5 są także istotne w indukcji alergii u niektórych osób.

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji