Lipoproteina Lp(a)

76,00 

Lp(a) stanowi frakcję LDL, która jest rutynowo oznaczana w badaniach profilu lipidowego. Jej masa jest cechą indywidualną, a posiadanie mniejszych cząsteczek Lp(a) wiąże się z wyższym stężeniem i zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Jednakże pomiary takie nie są standardowo wykonywane.

SKU: 657

Opis

Lipoproteina Lp(a) jest zmodyfikowaną formą lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL), gdzie cząsteczka apolipoproteiny B łączy się wiązaniem dwusiarczkowym z białkiem przypominającym plazminogen. Jest produkowana przez wątrobę w zmiennych stężeniach indywidualnych, które mogą różnić się nawet tysiąckrotnie. Pomimo jej obecności w organizmie, funkcja fizjologiczna Lp(a) pozostaje nieznana.

W przypadku ostrego stanu chorobowego obserwuje się dwukrotny wzrost stężenia Lp(a), dlatego nie zaleca się oznaczania jej po ostrym epizodzie sercowym przez okres do 3 miesięcy. Poziom Lp(a) może także wzrastać w przypadku uszkodzenia nerek.

Niezwykle niskie stężenie Lp(a) związane jest z zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2 o wartości 20-50%. Ponadto, obecność Lp(a) przyczynia się do wzrostu ryzyka wystąpienia miażdżycy i zakrzepicy, co z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych oraz udaru mózgu.

Pomiar stężenia Lp(a) jest zalecany szczególnie u osób o średnim i wysokim ryzyku chorób sercowo-naczyniowych oraz choroby wieńcowej. Porównanie wyników badań Lp(a) z innymi wskaźnikami lipidowymi może być kluczowe dla oceny ryzyka sercowo-naczyniowego.

Powiązane badania:

Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)

Informacje dodatkowe

Materiał

surowica

Termin

14-21 dni roboczych

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji