Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)

28,00 

Lipidogram – Diagnostyka Profilu Lipidowego

Lipidogram to istotne badanie oceniające poziomy lipidów, kluczowych dla zdrowia organizmu. Profil lipidowy dostarcza informacji o ryzyku chorób serca i jest ważnym narzędziem profilaktyki zdrowotnej.

WYNIK Z OPISEM

*W cenie badania otrzymasz bezpłatny, szczegółowy opis wyniku, co umożliwi lepsze zrozumienie Twojego stanu zdrowia bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

SKU: 106

Opis

Skład badania Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL,TG)

 • Cholesterol Całkowity (TC) – Ocena ogólnej ilości cholesterolu w krwi.
 • HDL (Lipoproteiny o Wysokiej Gęstości) – “Dobry” cholesterol, który blokuje odkładanie cholesterolu w naczyniach krwionośnych.
 • nie-HDL – (Non-High-Density Lipoprotein Cholesterol) to jedna z frakcji cholesterolu ocenianych w badaniu lipidogramu. Utrzymanie niskiego poziomu cholesterolu nie-HDL jest zazwyczaj zalecane w profilaktyce zdrowia sercowo-naczyniowego.
 • LDL (Lipoproteiny o Niskiej Gęstości) – “Zły” cholesterol, który w nadmiarze może prowadzić do powstawania blaszek miażdżycowych.
 • Triglicerydy – Składniki tkanki tłuszczowej, źródło energii.

Wpływ cholesterolu na Zdrowie:

Wysokie stężenia cholesterolu całkowitego, LDL lub niskie HDL mogą zwiększyć ryzyko chorób serca, choroby niedokrwiennej serca i udarów.

Cholesterol LDL, odkłada się w naczyniach krwionośnych, co może prowadzić do miażdżycy i zwiększać ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Cholesterol HDL, blokuje odkładanie cholesterolu, wspierając zdrowie układu krążenia.

Kto powinien wykonać lipidogramu?:

 • Osoby z nadwagą, otyłością, małą aktywnością fizyczną.
 • Palacze papierosów.
 • Osoby z przypadkami chorób układu krążenia w rodzinie.
 • Osoby z wysokim ryzykiem chorób układu krążenia, np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przewlekła choroba nerek.
 • Osoby z genetyczną skłonnością do podwyższonego cholesterolu.

WYNIK Z OPISEM

*W cenie badania otrzymasz bezpłatny, szczegółowy opis wyniku, co umożliwi lepsze zrozumienie Twojego stanu zdrowia bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Informacje dodatkowe

Termin

1 dzień roboczy

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

 1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
 2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
 3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
 4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
 5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
 6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
 7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji