P/c. p. endomysium (Ema) IgG

95,00 

Badanie przeciwciał przeciw endomysium (EMA) IgG opiera się na wykrywaniu metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) przeciwciał IgG skierowanych przeciwko endomysium jelita cienkiego. Jest to badanie diagnostyczne stosowane w przypadkach podejrzenia celiakii oraz w różnicowaniu nietolerancji pokarmowej u osób z niedoborami przeciwciał w klasie IgA.

SKU: 692

Opis

Celiakia, inaczej znana jako enteropatia glutenozależna lub choroba trzewna, jest autoimmunizacyjną chorobą jelit, która występuje u osób genetycznie predysponowanych. Charakteryzuje się nadmierną reakcją immunologiczną na gluten, co prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego.

W wyniku tej reakcji powstają autoprzeciwciała, w tym przeciwciała skierowane przeciwko endomysium jelitowemu.

Badanie EMA IgG jest szczególnie istotne u osób z niedoborami przeciwciał w klasie IgA. Stężenie przeciwciał klasy IgA jest silniej skorelowane z ekspozycją na gluten, jednak ich niedobór uniemożliwia ich prawidłową detekcję. Dlatego też badanie EMA IgG może być użyteczne w przypadkach, gdy stężenie przeciwciał klasy IgA jest niedostateczne do wykrycia.

Test immunofluorescencji pośredniej (IIF) pozwala na wykrycie wiązania przeciwciał IgG z antygenami na powierzchni komórek endomysium. Obecność przeciwciał EMA IgG może sugerować obecność celiakii lub nietolerancji pokarmowej związaną z reakcją na gluten.

Powiązane badania:

P/c. p. endomysium (EMA) IgA

P/c. p. gliadynie (DGP) IgA

P/c.p. gliadynie (DGP) IgG

P/c.p. transglutaminazie tkankowej (anty – tTG) IgG

P/c.p. transglutaminazie tkankowej (anty – tTG) IgA

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji