Diagnostyka Boreliozy. Zacznij od badań!

Borrelioza, znana również jako borelioza z Lyme, to choroba wywołana przez bakterie Borrelia burgdorferi, które są przenoszone przez ukąszenie zakażonych kleszczy. Diagnostyka boreliozy opiera się na różnych metodach, w tym badaniach laboratoryjnych i ocenie objawów klinicznych.

Po ukłuciu przez kleszcza należy obserwować miejsce ukąszenia przez około 30 dni. W przypadku wystąpienia rumienia wędrującego boreliozę rozpoznaje się na podstawie badań laboratoryjnych.

Badania przeciwciał można wykonać dopiero po około 4-6 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza, ponieważ organizm potrzebuje czasu, by wytworzyć przeciwciała.

Pamiętaj o tym że w początkowym okresie wyniki mogą być ujemnie mimo zakażenia! 

Gdy ukłuł Cię kleszcz i masz obawy przed boreliozą, wykonaj badanie w dniu ukłucia, by ocenić, czy wcześniej miałeś/aś już kontakt z bakterią i masz przeciwciała we krwi. Następnie powtórz badanie po 4-6 tygodniach, aby sprawdzić, czy pojawiły się przeciwciała lub wzrósł ich poziom.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych należy przeprowadzić badanie przeciwciał klasy IgG/IgM dwuetapowo: najpierw test immunoenzymatyczny (ELISA), a następnie test Blot. 

Czy artykuł był pomocny?
5/5
Scroll to Top
Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner Call Now Button