Termin „alergia” pojawił się dopiero w 1906 roku. Jego autor, Clemens Peter von Pirque, zestawił ze sobą dwa słowa pochodzenia greckiego allos – odmienny oraz ergos – reakcja. Podkreślając w ten sposób, że w przypadku alergii mamy do czynienia z „odmienną reakcją organizmu”. Współcześnie alergię definiuje się jako chorobę ogólnoustrojową, rozwijającą się z powodu nadwrażliwości układu odpornościowego na dany alergen.
Alergie pokarmowe mogą pojawić się w reakcji na różnorodne produkty spożywcze, takie jak mleko krowie, jaja kurze, pszenice, ryby, owoce, warzywa czy orzechy. Objawy alergii pokarmowych mogą być różnorodne, obejmując wymioty, biegunki, zgagę, zaparcia, odbijanie, mdłości, wzdęcia, bóle brzucha (w tym kolki), pieczenie i obrzęk ust czy języka, oraz atopowe zapalenie skóry.
Alergie wziewne są wynikiem kontaktu z czynnikami znajdującymi się w powietrzu, takimi jak pyłki roślin, roztocza czy pleśnie. Objawy alergii wziewnych mogą obejmować nawracający wodnisty katar, swędzący nos, drapanie w gardle, kichanie, suchy kaszel, duszności, powtarzające się zapalenie spojówek, łzawienie oraz swędzenie oczu.
Alergie kontaktowe występują w przypadku kontaktu z metalami, substancjami zapachowymi, substancjami chemicznymi, konserwantami, tworzywami sztucznymi czy lekami stosowanymi zewnętrznie. Objawy alergii kontaktowych mogą obejmować swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry oraz wysypkę.
Jeśli podejrzewasz, że możesz być uczulony/a warto zrobić testy alergiczne. W kwietniu możesz skorzystać z promocji na panele alergologiczne, które pozwalają na zidentyfikowanie alergenów w atrakcyjnej cenie.
Regularne badania umożliwiają wczesne wykrycie nieprawidłowości i stanów chorobowych oraz pozwalają na szybkie podjęcie skutecznego leczenia.