Antytrombina III (AT-III) – met. chromogenna

, ,

Antytrombina III (AT-III) – met. chromogenna

110,00 

Główną funkcją Antytrombiny III  jest hamowanie układu krzepnięcia, stanowiąc najważniejszy fizjologiczny inhibitor trombiny. Heparyna przyspiesza wiązanie antytrombiny III z trombiną oraz czynnikami krzepnięcia. Braki antytrombiny III mogą prowadzić do zwiększonej skłonności do choroby zakrzepowo-zatorowej oraz zwiększonego ryzyka zakrzepicy żył kończyn dolnych i miednicy.

Badanie antytrombina III jest przeprowadzane w celu oceny leczenia heparyną, zwłaszcza w sytuacjach, gdy pacjent nie reaguje na standardowe dawki heparyny. Ponadto, jest stosowane do wykrywania stanów nadkrzepliwości związanych z zakrzepicą żylną oraz w przypadku nawracających epizodów zakrzepicy.

Procedura badania antytrombiny III polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi od pacjenta do probówki z cytrynianem sodu. Krew jest zazwyczaj pobierana z żył w dole łokciowym. Pacjent powinien być na czczo. W pierwszej kolejności oznacza się aktywność antytrombiny III, a gdy jej wartości są obniżone, przeprowadza się oznaczenie antygenu antytrombiny III.

Podział niedoboru antytrombiny III obejmuje dwa typy:

  1. Typ I – obniżona aktywność i niski poziom AT III, co sugeruje niedostateczne wydzielanie antytrombiny.
  2. Typ II – obniżona aktywność, ale wartości AT III w normie, co wskazuje na wytwarzanie odpowiedniej ilości antytrombiny, ale jej nieprawidłowe działanie.

Badanie antytrombiny III jest istotne dla zrozumienia mechanizmów krzepnięcia oraz w diagnostyce stanów nadkrzepliwości.

Termin

14

Materiał

osocze (cytrynian)

Scroll to Top
Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner Call Now Button