Pałeczka Legionella pneumophila jest jednym z czynników odpowiedzialnych za wywołanie legionelozy która objawia się jako zapalenie płuc u ludzi. Ze względu na niecharakterystyczne objawy trudno jest odróżnić zapalenie od innych zakażeń dróg oddechowych.
Czym jest Legioneloza?
Legioneloza to choroba wywołana przez bakterie Legionella, zwłaszcza gatunek Legionella pneumophila. Jest to choroba zakaźna, która najczęściej manifestuje się jako ciężkie zapalenie płuc, ale może również prowadzić do innych postaci klinicznych, takich jak gorączka Pontiac, która objawia się łagodnym przebiegiem grypopodobnym bez zapalenia płuc.
Legionella jest szeroko rozpowszechniona w środowisku naturalnym, szczególnie w słodkiej wodzie, takiej jak rzeki, jeziora, zbiorniki wodne i źródła termalne. Bakterie te mogą rozwijać się w instalacjach wodnych, takich jak systemy klimatyzacyjne, fontanny, jacuzzi, zbiorniki wodne i prysznice, jeśli nie są odpowiednio utrzymywane i dezynfekowane.
Infekcja legionellą występuje poprzez wdychanie aerozoli zawierających drobnoustroje, które znajdują się w zanieczyszczonej wodzie. Nie ma możliwości zarażenia się od osoby do osoby.
Objawy legionelozy mogą obejmować:
- wysoką gorączkę,
- dreszcze,
- bóle mięśni i głowy,
- kaszel,
- duszność,
- nudności,
- wymioty,
- biegunkę,
- a w przypadkach ciężkich może dojść do poważnego zapalenia płuc.
Osoby starsze, palące papierosy, mające osłabioną odporność lub cierpiące na pewne choroby przewlekłe, takie jak choroby układu oddechowego, cukrzyca czy choroby nerek, są bardziej podatne na ciężki przebieg legionelozy.
W celu zapobiegania legionelozy, ważne jest utrzymanie czystości i dezynfekcji instalacji wodnych oraz przestrzeganie odpowiednich standardów higieny.
Dlaczego Antygen Legionella pneumophila wykonuje się z moczu?
Mocz jest preferowaną próbką do badania, ponieważ zawiera wydalane przez organizm produkty metaboliczne oraz produkty uboczne bakterii, które mogą być wykrywane.
Badanie antygenu Legionella pneumophila w moczu jest kluczowym narzędziem w diagnostyce infekcji Legionellą, co umożliwia szybkie podjęcie odpowiednich środków terapeutycznych i minimalizację powikłań.