Badanie trijodotyroniny (T3) ma na celu ocenę poziomu tego hormonu, który odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, zwłaszcza w kontekście układu nerwowego oraz metabolizmu. T3 jest głównym hormonem produkowanym przez tarczycę, powstaje poprzez odjodowanie tyroksyny (T4) w tkankach obwodowych, a także w komórkach pęcherzykowych tarczycy.
Funkcje trijodotyroniny obejmują udział w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów, kontrolę procesów energetycznych oraz wpływ na funkcjonowanie układu rozrodczego, pokarmowego i krążenia.
Podwyższone wartości trijodotyroniny mogą wskazywać na nadczynność tarczycy, chorobę Gravesa-Basedowa, zapalenie tarczycy lub inne schorzenia. Z kolei wartości poniżej normy mogą sugerować niedoczynność tarczycy, chorobę Hashimoto lub inne zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy.
Badanie poziomu trijodotyroniny zazwyczaj nie powoduje istotnych skutków ubocznych. Może wystąpić jedynie niewielki dyskomfort w miejscu wkłucia igły. W przypadku kobiet w ciąży i dzieci, kontrola poziomu T3 może być istotna ze względu na wpływ hormonów tarczycy na rozwój dziecka w okresie prenatalnym oraz rozwój dziecka już od najwcześniejszych etapów życia.