Serotonina

, ,

Serotonina

110,00 

Serotonina (nazywana hormonem szczęścia) jest neuroprzekaźnikiem w mózgu odpowiedzialnym za procesy zasypiania, kontrolę nastroju i samopoczucia. Ma również wpływ na potrzeby seksualne i apetyt. Właściwe stężenie serotoniny wpływa pozytywnie na motorykę przewodu pokarmowego poprzez nasilenie perystaltyki jelita cienkiego oraz zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku.

Badanie poziomu serotoniny polega na ocenie ilości tego neurotransmitera w organizmie poprzez analizę próbki krwi. Serotonina jest jednym z kluczowych neurotransmiterów, który wpływa na różnorodne procesy neuropsychologiczne oraz reguluje funkcjonowanie wielu układów w organizmie, takich jak układ sercowo-naczyniowy, pokarmowy i moczowo-płciowy. Oznaczenie poziomu serotoniny jest często wykonywane w diagnostyce nowotworów neuroendokrynnych, zwanych rakowiakami.

Czym jest serotonina? Za co odpowiada w organizmie? Serotonina to neuroprzekaźnik i hormon tkankowy, który odgrywa kluczową rolę w regulacji różnorodnych procesów fizjologicznych i behawioralnych. Jest syntetyzowana głównie w komórkach enterochromafinowych jelita, żołądka i dwunastnicy, oraz w komórkach ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Serotonina wpływa na pracę układu krążenia, nerwowego, wydzielania wewnętrznego, moczowo-płciowego, reguluje apetyt, sen, pamięć, emocje, a także uczestniczy w procesach krzepnięcia krwi oraz reguluje czynność układu pokarmowego.

Wskazania do wykonania badania poziomu serotoniny:

Badanie poziomu serotoniny jest zalecane przede wszystkim w przypadku podejrzenia występowania rakowiaków, czyli nowotworów neuroendokrynnych. Dodatkowo, może być również wykonywane w celu diagnozy zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęki, czy zaburzenia nastroju, które mogą być związane z niedoborem serotoniny.

Objawy zbyt wysokiego poziomu serotoniny we krwi:

Zespół serotoninowy, który może wystąpić w wyniku przedawkowania leków z grupy SSRI lub IMAO, lub przyjmowania niektórych narkotyków

Wzrost temperatury ciała, nudności, wymioty, biegunki, wzmożone pocenie się, bóle brzucha, tachykardia, zaburzenia snu, nadmierna pobudliwość psychoruchowa

Objawy zbyt niskiego poziomu serotoniny we krwi:

Stany depresyjne i lękowe, obniżenie nastroju, bezsenność, spadek libido, zmęczenie, zaburzenia koncentracji i pamięci, obsesyjno-kompulsywne zachowania, napady agresji, nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej

Niedobory w organizmie człowieka wynikają ze źle dopasowanej diety i prowadzą do poważnych zaburzeń  takich jak depresja i bezsenność. Pacjenci mają obniżony nastrój, objadają się lub na odwrót cierpią na brak apetytu, miewają napady agresji. Do objawów nadmiaru serotoniny zalicza się bóle głowy, dreszcze, drgawki biegunka, wzrost ciśnienia tętniczego. Nadmiar może mieć też związek z zespołem serotoninowym, czyli zaburzeniem, które może wynikać z m.in. zażywania jednocześnie różnych leków wpływających na poziom serotoniny. Z nadmiarem serotoniny może mieć związek również różnego rakowiak, czyli guz, który produkuje serotonię. Do umiejscowień rakowiaków, wymienia się głównie jelito cienkie, wyrostek robaczkowy, oskrzela oraz okrężnice.

Termin

21 dni roboczych

Materiał

surowica

Scroll to Top
Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner Call Now Button