P/c. p. plemnikowe

94,00 

Oznaczanie przeciwciał przeciwplemnikowych w krwi mężczyzn i kobiet jest stosowane w diagnostyce niepłodności zarówno męskiej, jak i żeńskiej. Przeciwciała przeciwplemnikowe mogą być obecne w surowicy krwi zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, a ich obecność może być związana z procesem autoimmunizacyjnym

SKU: 689

Opis

W przypadku kobiet, przeciwciała przeciwplemnikowe mogą być także obecne w śluzie szyjki macicy, natomiast u mężczyzn w nasieniu. Te przeciwciała wiążą się z antygenami plemników, co może prowadzić do różnych zaburzeń, takich jak aglutynacja plemników (zlepianie), upośledzenie ich ruchliwości, zdolności do połączenia się z komórką jajową oraz penetracji błony komórki jajowej.

Przeciwciała przeciwplemnikowe są obserwowane u około 10% niepłodnych mężczyzn, a rzadziej u niepłodnych kobiet. Ich indukcja jest związana z procesami zapalnymi narządów płciowych oraz u mężczyzn także z urazami mechanicznymi i chirurgicznymi jąder (np. biopsja), niedrożnością nasieniowodów, żylakami powrózka nasiennego oraz nowotworami jądra.

Badanie przeciwciał przeciwplemnikowych jest przeprowadzane metodą immunofluorescencji pośredniej, która pozwala na wykrycie ich obecności w próbce krwi.

Wskazaniami do wykonania tego badania są podejrzenia niepłodności zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, zwłaszcza w przypadku, gdy istnieją czynniki sugerujące obecność procesu autoimmunizacyjnego lub przewlekłych stanów zapalnych narządów płciowych. Badanie to może również być przydatne w monitorowaniu postępu leczenia niepłodności oraz identyfikacji czynników ryzyka związanych z zaburzeniami płodności.

Informacje dodatkowe

Termin

10 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji