Kinaza Fosfokreatynowa Izoenzym CK-MB

Kinaza kreatynowa CK-MB

18,00 

Izoenzym CK-MB to forma kinazy kreatynowej charakterystyczna dla mięśnia sercowego. Parametr ten jest przede wszystkim wykorzystywany w celach diagnostyki zawału mięśnia sercowego ale może wskazywać także na inne choroby serca takie jak : częstoskurcz komorowy, zapalenia mięśnia sercowego, zatorowość płucna.

SKU: 97

Opis

Czym jest Kinaza Kreatynowa CK-MB?:

Kinaza kreatynowa (CK) to enzym odpowiedzialny za procesy energetyczne w komórkach organizmu. Istnieją różne podtypy (frakcje) kinazy kreatynowej, zależne od miejsca ich występowania:

    • CK-MM – w mięśniach szkieletowych,
    • CK-BB – w tkankach mózgu,
    • CK-MB – w mięśniu sercowym.

Cel badania CK-MB:

Badanie CK-MB polega na oznaczeniu stężenia frakcji sercowej kinazy kreatynowej we krwi pacjenta. Podwyższenie poziomów CK-MB może wskazywać na uszkodzenie komórek mięśnia sercowego, dostarczając cennych informacji diagnostycznych nawet przy braku wyraźnych objawów.

Kiedy wykonać badanie CK-MB?

Badanie CK-MB jest zlecone przez lekarza w sytuacjach takich jak:

  • Podejrzenie zawału mięśnia sercowego.
  • Częstoskurcz komorowy.
  • Zapalenie mięśnia sercowego.
  • Ostra niewydolność serca.
  • Uraz mechaniczny serca.
  • Zatorowość płucna.
  • W trakcie terapii lekami kardiotoksycznymi, np. stosowanymi w leczeniu nowotworów.

Kto powinien wykonać badanie CK-MB?

Badanie CK-MB jest zalecane w sytuacjach, gdy pacjent zgłasza objawy zawału mięśnia sercowego, takie jak:

  • Silny ból w klatce piersiowej promieniujący do żuchwy i lewej kończyny górnej.
  • Duszność.
  • Osłabienie.
  • Zawroty głowy.
  • Kołatanie serca.
  • Nasilony niepokój i stany lękowe.

W przypadku wystąpienia tych objawów, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do szpitala, gdzie zostaną wykonane badania, w tym CK-MB, w celu potwierdzenia zawału mięśnia sercowego, stanu wymagającego natychmiastowego leczenia. Badanie CK-MB może również być użyte jako narzędzie prognostyczne w przypadku zaburzeń układu sercowo-naczyniowego.

Informacje dodatkowe

Termin

1 dzień roboczy

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji