Karbamazepina
65,00 zł
Karbamazepina jest lekiem przeciwpadaczkowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu powtarzających się napadów padaczki. Oznaczenie karbamazepiny wykonuje się w celu ustalenia odpowiedniej dawki podczas leczenia.
- Opis
- Informacje dodatkowe
- Jak przygotować się do badania?
- Punkty pobrań
Opis
Badanie stężenia karbamazepiny w surowicy krwi żylnej ma na celu monitorowanie poziomu tego leku przeciwpadaczkowego w organizmie pacjenta. Jest lekiem stosowanym w leczeniu padaczki, neuralgii nerwu trójdzielnego, schizofrenii, zaburzeń afektywnych dwubiegunowych i innych schorzeń.
Działanie Karbamazepiny:
- Karbamazepina jest pochodną dibenzoazepiny, podobną do trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.
- Posiada działanie przeciwdrgawkowe, neurotropowe i psychotropowe.
- Blokuje synaptyczne kanały sodowe, hamując powtarzalne wyładowania neuronów i zmniejszając przekaźnictwo synaptyczne.
Toksyczność i przedawkowanie:
- Stężenie 15 µg/ml w surowicy uznaje się za toksyczne.
- Objawy przedawkowania obejmują m.in. niewyraźne widzenie, parestezje, oczopląs, ataksję, senność, podwójne widzenie.
- U dzieci metabolit leku może kumulować się, prowadząc do objawów zatrucia przy terapeutycznych stężeniach karbamazepiny.
Interakcje i przeciwwskazania:
- Leki indukujące aktywność CyP3A4 zwiększają klirens karbamazepiny.
- Jednoczesne przyjmowanie karbamazepiny z itrakonazolem lub sokiem grejpfrutowym może obniżyć stężenie leku.
Badanie stężenia karbamazepiny jest istotne w monitorowaniu terapii, ocenie skuteczności leczenia oraz wykrywaniu ewentualnych przypadków przedawkowania, zwłaszcza u dzieci, gdzie istnieje ryzyko kumulacji metabolitu leku. To narzędzie diagnostyczne wspiera lekarza w dostosowywaniu dawek i leczeniu, zapewniając pacjentowi bezpieczeństwo i skuteczność terapii.
Informacje dodatkowe
Termin | 14-21 dni roboczych |
---|---|
Materiał | surowica |
Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:
- Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
- Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
- Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
- Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
- Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
- Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
- Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.