Insulinopodobny czynnik wzrostu IGF-1, to białko wytwarzane głównie w wątrobie w odpowiedzi na stymulację hormonu wzrostu (GH). Badanie poziomu IGF-1 w krwi jest wykorzystywane w celu oceny funkcji układu wzrostu i rozwoju. IGF-1 pobudza wzrost tkanek, wspomaga tworzenie kolagenu, utrzymuje w równowadze gospodarkę wapnia, magnezu i potasu. Badanie wykorzystywane jest w określeniu nieprawidłowości wydzielania hormonu wzrostu jak i w ocenie skutków ubocznych radio i chemioterapii nowotworów głowy. Zmniejszona ilość u dzieci związana jest z karłowatością, a u dorosłych z zaburzeniami lipidowymi, mięśniowymi czy kostnymi. Nadmiar wiąże się z gigantyzmem i akromegalią.
Ocena wzrostu i rozwoju:
Badanie IGF-1 jest używane do oceny poziomu hormonu wzrostu oraz funkcji układu wzrostu, zwłaszcza u dzieci i młodzieży.
Diagnostyka chorób układu endokrynnego:
Poziom IGF-1 może być zmierzony w celu zdiagnozowania chorób związanych z zaburzeniami funkcji przysadki, wątroby lub innych narządów wpływających na poziom hormonu wzrostu.
Co w przypadku podwyższonego wyniku?
Osoby z podwyższonym poziomem IGF-1 będą zazwyczaj kierowane do endokrynologa w celu dalszej diagnostyki. Dodatkowe testy mogą być zalecane w celu zidentyfikowania przyczyny.
Warto zaznaczyć, że interpretacja wyników IGF-1 powinna być dokonana przez lekarza, który uwzględni kontekst kliniczny pacjenta, objawy, historię medyczną i inne istotne czynniki. Badanie to jest jednym z elementów diagnostyki endokrynologicznej i powinno być analizowane w szerszym kontekście.