IgE sp. Jęczmień (F6)

40,00 

Badanie IgE sp. Jęczmień (F6) to ilościowe oznaczenie we krwi przeciwciał klasy IgE specyficznych dla alergenów jęczmienia.

Opis

Cel badania IgE sp. Jęczmień (F6):

Ilościowe oznaczenie stężenia przeciwciał klasy IgE specyficznych dla alergenów jęczmienia w surowicy krwi. Istotne w identyfikacji alergii u osób zawodowo narażonych na pyły mąki jęczmiennej, co może prowadzić do astmy zawodowej (astma Bakera).

Alergeny ziaren jęczmienia:

Alergeny ziaren jęczmienia, przekształcone w procesach przetwórczych, są obecne w mące jęczmiennej i piwie. Główne alergeny to alfa- i beta-amylaza (biała o ciężarze ponad 50 kDa), inhibitory alfa-amylazy i trypsyny.

Długotrwała ekspozycja na mąkę jęczmienną może prowadzić do alergii zawodowej, szczególnie u pracowników przemysłu młynarskiego (astma Bakera). Piwo, zawierające alergeny jęczmienia, może wywoływać objawy pokrzywki i w rzadkich przypadkach anafilaksji.

Alergeny z rodziny LTP mogą pozostawać nienaruszone po procesie słodowania i warzenia piwa.

Krzyżowe reakcje:

Alergeny jęczmienia mogą powodować krzyżowe reakcje z IgE specyficznymi dla alergenów niektórych owoców.

Znaczenie dla chorób związanych z glutenem:

Jęczmień jest źródłem glutenu, stąd badanie istotne w przypadku zaburzeń związanych z glutenem, takich jak celiakia

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji