Badanie kału w kierunku Helicobacter pylori (antygen)
40,00 zł
Helicobacter pylori to bakteria, która dzięki swojej budowie jest doskonale zaadaptowana do warunków w błonie śluzowej żołądka ludzkiego, gdzie bytuje. U pacjentów, u których doszło do kolonizacji tą bakterią, występuje reakcja zapalna śluzówki. U niektórych osób to przewlekłe zapalanie żołądka ewoluuje w kierunku choroby wrzodowej lub zanikowego zapalenia żołądka, które może doprowadzić do rozwoju raka.
Rozpoznanie nosicielstwa może być ustalone już po pierwszym badaniu, jeśli wynik testu jest zdecydowanie dodatni. W przypadku słabej reakcji test należy powtórzyć po 3 tygodniach.
- Opis
- Informacje dodatkowe
- Jak przygotować się do badania?
- Punkty pobrań
Opis
Badanie Helicobacter pylori antygen w kale ma na celu wykrycie obecności antygenu bakterii Helicobacter pylori w kale. Helicobacter pylori to bakteria, która może zasiedlać błonę śluzową żołądka i jelita cienkiego, prowadząc do różnych schorzeń przewodu pokarmowego.
Cel badania Helicobacter pylori antygenu w kale:
Diagnostyka infekcji H. pylori:
Badanie to jest stosowane do wykrycia obecności bakterii H. pylori w przewodzie pokarmowym.
Monitorowanie skuteczności leczenia:
Po leczeniu antybiotykami w celu wyeliminowania H. pylori, badanie to może być używane do monitorowania skuteczności leczenia.
Wyniki badania:
Dodatnie wyniki:
Obecność antygenu H. pylori w kale wskazuje na aktywną infekcję tą bakterią. Może to być istotne w diagnostyce chorób żołądka i jelit, takich jak wrzody żołądka czy zapalenie żołądka związanego z H. pylori.
Ujemne wyniki:
Brak antygenu H. pylori w kale sugeruje brak aktywnej infekcji w badanym okresie. Jednak negatywne wyniki nie wykluczają wcześniejszej infekcji, ponieważ bakteria może być obecna przez dłuższy czas po jej zwalczeniu.
Informacje dodatkowe
Termin | 1 dzień roboczy |
---|---|
Materiał | kał |
- Przed pobraniem próbki pacjent nie powinien rezygnować z normalnej diety i przyjmować ilość płynów taką jak zwykle.
- Próbki kału nie należy pobierać w trakcie i 3 dni po zakończeniu menstruacji, obecności krwi w moczu oraz krwawienia z hemoroidów.
- W przypadku badania krwi utajonej w kale, nie jest wymagane od pacjent aby stosował się do zasad diety eliminacyjnej.
- Próbki kału najlepiej jest pobierać przed rozpoczęciem leczenia. W przypadku stosowania leków, próbki należy pobierać tydzień od zakończenia leczenia, a w przypadku stosowania antybiotyków – dwa tygodnie po skończonej antybiotykoterapii.
- Jednorazowy pojemnik na kał należy opisać imieniem i nazwiskiem pacjenta.
- Materiał pobiera się specjalną szpatułką dołączoną do jednorazowego pojemnika.
- Próbki kału pobrane z kilku miejsc wypróżnienia, należy umieścić w pojemniku (nie więcej niż 1/3 pojemnika).
- Szczelnie zamknąć pojemnik.
- Dostarczyć do punktu pobrań. Próbkę można przechowywać w temperaturze lodówki do 24 godzin.