Aminotransferaza alaninowa (AST)

HBc przeciwciała IgM

36,00 

Badanie HBc przeciwciała IgM dotyczy immunoglobulin klasy M skierowanych przeciwko antygenowi jąderkowemu wirusa zapalenia wątroby typu B (HBcAg). Przeciwciała IgM są ważnym markerem w diagnostyce aktywnej infekcji wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV).

 

SKU: 407

Opis

Badanie HBc przeciwciała IgM dotyczy immunoglobulin klasy M skierowanych przeciwko antygenowi jąderkowemu wirusa zapalenia wątroby typu B (HBcAg). Przeciwciała IgM są ważnym markerem w diagnostyce aktywnej infekcji wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV).

Wirus HBV jest najczęstszą przyczyną ostrego oraz przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby ( WZW B ) na świecie. Przenoszony jest przez płyny ustrojowe w wyniku kontaktu seksualnego lub drogą pozajelitową. IgM anty-Hbc są pierwszymi przeciwciałami wytworzonymi w przebiegu infekcji HBV i można je wykryć w krwi już w momencie pojawienia się klinicznych objawów zapalenia wątroby, od 2 do 3 miesięcy od zakażenia. Obecne są od 3-6 miesięcy.

 

Diagnostyka wczesnej infekcji HBV:

Badanie to pomaga w wykryciu wczesnej, aktywnej fazy infekcji wirusem zapalenia wątroby typu B, ponieważ przeciwciała IgM są wytwarzane we wczesnym etapie zakażenia.

Różnicowanie faz infekcji:

Przeciwciała IgM mogą być obecne głównie w okresie ostrej fazy infekcji, a ich obecność sugeruje obecność wirusa we krwi.

Wyniki badania:

Podwyższone wyniki HBc przeciwciała IgM:

Obecność przeciwciał IgM sugeruje aktywną infekcję wirusem zapalenia wątroby typu B, zwłaszcza jeśli występują jednocześnie z innymi markerami zakażenia HBV.

Zaniżone wyniki HBc przeciwciała IgM:

W normalnych warunkach nie występują zaniżone wyniki, ponieważ brak przeciwciał IgM świadczyłby o braku wczesnej aktywnej infekcji HBV.

Podwyższone wyniki wymagają dalszej analizy przez lekarza w kontekście ogólnej sytuacji klinicznej pacjenta, historii medycznej i innych wyników badań. Jeśli wyniki sugerują aktywną infekcję, lekarz może zalecić dodatkowe testy w celu potwierdzenia diagnozy i ustalenia dalszego leczenia.

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji