FT4

26,00 

FT4 (tyroksyna), stanowiąca 80% hormonalnej produkcji tarczycy, krąży we krwi w powiązaniu z białkami nośnikowymi, których stężenie zależy od wielu czynników. Tylko frakcja wolna ( FT4 ) posiada czynne działanie. Dlatego w celu oceny funkcji tarczycy oznacza się właśnie ten hormon.

WYNIK Z OPISEM

*W cenie badania otrzymasz bezpłatny, szczegółowy opis wyniku, co umożliwi lepsze zrozumienie Twojego stanu zdrowia bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

SKU: 262

Opis

FT4 oznacza wolną tyroksynę, która jest jednym z dwóch głównych hormonów tarczycy. Hormony te, w tym FT4, odgrywają kluczową rolę w regulacji metabolizmu, wzrostu, i funkcji wielu narządów w organizmie. Badanie poziomu FT4 we krwi jest często wykonywane w celu oceny funkcji tarczycy.

Ocena funkcji tarczycy:

FT4 jest używane do oceny, czy tarczyca produkuje odpowiednią ilość hormonu tyroksyny, co wpływa na ogólny metabolizm organizmu.

Diagnostyka chorób tarczycy:

Pomaga w diagnozowaniu chorób tarczycy, takich jak nadczynność tarczycy (hipertyreoza) lub niedoczynność tarczycy (hipotyroza).

Wyniki badania:

Podwyższone wyniki FT4:

Mogą wskazywać na nadczynność tarczycy, choroby tarczycy, guzy tarczycy, czy inne stany patologiczne.

Zaniżone wyniki FT4:

Mogą sugerować niedoczynność tarczycy, niedobór jodu, lub inne problemy hormonalne.

Wyniki badań tarczycy zawsze powinny być interpretowane przez lekarza, który weźmie pod uwagę całościową sytuację kliniczną pacjenta, historię medyczną i inne wyniki badań.

WYNIK Z OPISEM

*W cenie badania otrzymasz bezpłatny, szczegółowy opis wyniku, co umożliwi lepsze zrozumienie Twojego stanu zdrowia bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Informacje dodatkowe

Termin

1 dzień roboczy

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji