Cynkoprotoporfiryna (ZPP)
40,00 zł
Cynkoprotoporfiryna (ZPP) jest stosowana w biologicznym monitoringu ekspozycji na ołów. Badanie pozwala na monitorowanie wczesnych skutków zatrucia ołowiem.
- Opis
- Informacje dodatkowe
- Jak przygotować się do badania?
- Punkty pobrań
Opis
Cynkoprotoporfiryna (ZPP) to związek chemiczny, który powstaje w organizmie w wyniku interakcji hemu (części hemoglobiny) z cynkiem. Badanie cynkoprotoporfiryny mierzy ilość ZPP we krwi i jest często wykorzystywane do oceny poziomu ołowiu w organizmie, zwłaszcza u dzieci.
Celem badania cynkoprotoporfiryny jest monitorowanie narażenia na ołów, ponieważ ołów może wpływać na produkcję hemoglobiny i prowadzić do zwiększenia poziomu ZPP. Narażenie na ołów jest szczególnie niebezpieczne u dzieci, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, obniżenia IQ, a także innych problemów zdrowotnych.
Podwyższone wyniki badania cynkoprotoporfiryny mogą sugerować narażenie na ołów, ale samo badanie nie dostarcza informacji o źródle tego narażenia. Wysokie poziomy ZPP mogą wystąpić u osób pracujących w branżach związanych z ołowiem, w przypadku spożywania wody lub pokarmów zanieczyszczonych ołowiem, a także w przypadku kontaktu z farbami zawierającymi ołów.
Interpretacja wyników badania cynkoprotoporfiryny zawsze powinna być dokonywana przez lekarza. W przypadku wykrycia podwyższonych poziomów ZPP, lekarz może zalecić dodatkowe badania, aby określić źródło narażenia na ołów. Redukcja narażenia na ołów i inne środki zaradcze mogą być stosowane w celu zmniejszenia poziomów ołowiu i poprawy zdrowia pacjenta.
Informacje dodatkowe
Termin | 14-21 dni roboczych |
---|---|
Materiał | krew pełna (EDTA) lub DZM |
Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:
- Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
- Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
- Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
- Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
- Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
- Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
- Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.