Badanie w kierunku jaj owsika

10,00 

Badanie w kierunku jaj owsika, ma na celu identyfikację zakażenia owsikiem ludzkim (Enterobius vermicularis).

Zaleca się pobranie materiału z pomocą zestawu do badań na obecność owsika ludzkiego dostępnego w rejestracji punktów pobrań.

SKU: 8

Opis

Badanie w kierunku jaj owsika:

Materiał diagnostyczny pobiera się poprzez wymaz z okolic odbytu. Pobieranie wymazu zaleca się wieczorem, 1-2 godziny po położeniu się do łóżka, lub rano, bezpośrednio po wstaniu z łóżka. Można również zidentyfikować jaja owsika w kale lub fałdach skóry okolic odbytu dorosłych samic.

Zaleca się powtórzenie badania przez 3 kolejne dni dla większej skuteczności.

Charakterystyka owsika:

Enterobius vermicularis to mały nicień o białawej barwie, dorosłe osobniki przyczepione są do ściany jelita grubego. Samice wychodzą przez odbyt, najczęściej wieczorem, i składają jaja w fałdach skóry okolic odbytu, wywołując swędzenie.

Przyczyny zakażenia:

Zakażenie owsikiem może nastąpić poprzez:

  • skażone dłonie.
  • pokarm – jaja dostają się ze skażonym pokarmem lub przenoszone są z okolic odbytu i połykane.
  • inhalacja- jaja mogą dostawać się do organizmu drogą inhalacyjną z wyschniętych cząsteczek kału.

Objawy:

  • świąd okolicy odbytu – najczęstszy objaw, występuje zwłaszcza w nocy,
  • osłabienie, bladość skóry, spadek apetytu, utrata masy ciała,
  • ból brzucha, zmiana rytmu wypróżnień.

Profilaktyka:

  • mycie rąk po skorzystaniu z toalety i przed posiłkami,
  • mycie owoców i warzyw,
  • unikanie obgryzania paznokci i drapania się w okolicy odbytu.

Zakażenie owsikiem jest często spotykanie, szczególnie u dzieci. Ważne jest szybkie rozpoznanie i leczenie, a także podejmowanie środków profilaktycznych, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się choroby w otoczeniu pacjenta.

Informacje dodatkowe

Termin

1 dzień roboczy

Materiał

wymaz

Materiał do badań należy pobrać rano przed wypróżnieniem i wykonaniem wszelkich czynności higieniczno-fizjologicznych, lub dwie godziny po zaśnięciu dziecka. Trzymając folie za żółty koniec odkleić papier zabezpieczający część przeźroczystą folii od spodu. Rozchylając fałdy w okolicy ujścia odbytu przyłożyć folię stroną klejącą do skóry, dociskając parokrotnie palcem. Odkleić folię od skóry i możliwie jak najszybciej przykleić ją na szkiełko, starając się, aby nie powstały pęcherze powietrza. Materiał do badań należy dostarczyć do laboratorium w dniu pobrania.

* zaleca się pobranie materiału z pomocą zestawu do badań na obecność owsika ludzkiego dostępnego w rejestracji punktów pobrań