Wątroba to największy z naszych organów waży 1,5 kilograma. Żaden inny narząd nie pełni tyle funkcji, co wątroba, łącznie jest to ponad 500 różnorodnych funkcji. Do najważniejszych z nich należą : gromadzenie zapasów glukozy, usuwanie nadmiaru toksyn, produkcja żółci niezbędna do trawienia i wchłanianie tłuszczy. Choroby wątroby przebiegają bezobjawowo. Paradoksalnie, prawie 90% przypadków chorób wątroby przebiega bez specyficznych objawów, dlatego aby je wykryć trzeba się regularnie badać. Do głównych objawów zgłaszanych przez pacjentów należą :
ból zlokalizowany w prawej okolicy podżebrowej, pojawiający się po spożyciu posiłku bogatego w tłuszcze,
żółtawe zabarwienie twardówek oczu,
powiększenie obwodu brzucha,
uogólniony świąd skóry,
spadek masy ciała mimo braku diety,
spadek apetytu,
oddawanie moczu i stolca o odmiennym zabarwieniu
nadmierna męczliwość,
obniżenie odporności,
Aktywność enzymu AlAT często oznacza się wraz z enzymem AST w celu oceny stopnia uszkodzenia wątroby w wyniku spożycia toksycznych dawek alkoholu, zatrucia lekami, zatrucia grzybami oraz w ogólnej ocenie funkcjonowania wątroby. W ciężkim uszkodzeniu wątroby wzrost tych dwóch enzymów może nawet przekraczać ponad 100-krotnie wartości prawidłowe, dzieje się tak w przypadkach ostrego wirusowego zapalenia wątroby, toksycznych działań leków ). Przewlekłe przetrwałe zapalenie wątroby i marskość wątroby powodują nieznaczny wzrost aktywności AlAT, natomiast przewlekłe agresywne zapalenie wątroby związane jest z 4-10 krotnym podwyższeniem poziomu aminotransferaz. Oznaczenie tych dwóch parametrów stanowi ważny element diagnostyki laboratoryjnej.
Wzrost produkcji fosfatazy wskazuje na schorzenia wątroby i cholestazę, czyli zastój żółci w drogach żółciowych. Oznaczenie aktywności fosfatazy zasadowej w osoczu zalecane jest jeżeli obserwuje się choroby czy objawy, takie jak żółtaczka i świąd skóry, zmiana barwy moczu i kału, zmęczenie, osłabienie, zawroty głowy, utratę apetytu i mdłości. Kobiety będące w ciąży powinny zgłosić ten fakt personelowi laboratorium i lekarzowi. Ze względu na to, że łożysko produkuje ALP, wyniki uzyskane przez kobiety ciężarne mogą być wyższe niż zakres referencyjny.
jest barwnikiem żółciowym, który powstaje w wyniku rozpadu hemu. Za pomocą badania można zdiagnozować wiele chorób układu pokarmowego. Podwyższony poziom bilirubiny całkowitej związany jest z uszkodzeniem wątroby czy trzustki. Zatrucia lekami, grzybami, narkotykami lub przyczyną mogą być kamienie żółciowe.
Podwyższone wartości GGTP są silnie związane ze zmianami enzymu ALP. Wzrost poza normy obserwuje się w ostrych i przewlekłych chorobach wątroby, dróg żółciowych, trzustki, zwłaszcza przy zastojach w drogach żółciowych.
Pakiet prób wątrobowych zalecany jest pacjentom u których podejrzewa się :
choroby miąższu wątroby,
zapalenie wątroby
zastój żółci czyli cholestazę,
uzależnienia od alkoholu,
nowotwory,
Należy pamiętać że badanie prób wątrobowych, wykonuje się na czczo. Oznacza to, że na 8-12 godzin przed badaniem trzeba powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek pokarmów. Należy zrezygnować z kawy, herbaty czy soków. Zalecane jest pice wody niegazowanej. Nie wolno rzuć gumy ani palić papierosów. Aby wynik był wiarygodny na tydzień przed badaniem warto wyeliminować spożywanie alkoholu oraz produktów ciężkostrawnych.
Regularne badania umożliwiają wczesne wykrycie nieprawidłowości i stanów chorobowych oraz pozwalają na szybkie podjęcie skutecznego leczenia.