Zasady pobierania krwi u pacjentów małoletnich

Wizyta pacjenta małoletniego na pobraniu materiału do badań

Jakie są zasady związane z wizytą małoletniego pacjenta w punkcie pobrań?

Wizyty małoletniego pacjenta co do zasady odbywają się w obecności rodzica lub opiekuna prawnego. Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania pacjentów.

Pacjent małoletni nie może samodzielnie przyjść na pobranie krwi. Zawsze musi towarzyszyć mu osoba dorosła, która posiada odpowiednią zgodę na przeprowadzenie procedury medycznej.

Dla pacjentów, którzy nie ukończyli 16 roku życia, konieczna jest pisemna zgoda rodzica lub opiekunów prawnych.

Jeśli pacjent ukończył 16 lat ale nie skończył 18 lat, wtedy zgodę na wykonanie badania musi wyrazić zarówno rodzic, jak i sam małoletni pacjent. Prawo przewiduje w takim przypadku zgodę równoległą – tzw. podwójną – samego zainteresowanego i opiekuna, którym co do zasady jest rodzic. Pacjent taki może przyjść na pobranie krwi sam, pod warunkiem, że posiada przy sobie pisemną zgodę.

  1. Dla pacjentów poniżej 16 roku życia:
    • Pisemna zgoda rodzica/opiekuna prawnego
    • Dowód tożsamości rodzica/opiekuna towarzyszącego dziecku
  2. Dla pacjentów w wieku 16-18 lat:
    • Pisemna zgoda jednego z rodziców/opiekuna prawnego
    • Pisemna zgoda pacjenta w wieku 16-18 lat
    • Dowód tożsamości pacjenta

Uwagi końcowe

  • W przypadku braku odpowiednich zgód lub dokumentów, personel medyczny ma prawo odmówić przeprowadzenia pobrania krwi.
  • Zaleca się wcześniejsze przygotowanie i upewnienie się, że wszystkie wymagane dokumenty są skompletowane przed wizytą.

Wizyta małoletniego pacjenta z opiekunem faktycznym

Zdarzają się sytuacje, w których konieczna jest wizyta dziecka w punkcie pobrań, pomimo że w danej chwili dziecko nie przebywa pod opieką rodziców lub przedstawicieli ustawowych. Zatem rodzic nie może osobiście przyjść ze swoim dzieckiem.

Małoletni pacjent przebywa wtedy najczęściej pod opieką opiekuna faktycznego.

Opiekunem faktycznym jest osoba sprawująca, bez obowiązku ustawowego, opiekę nad pacjentem, który ze względu na wiek, stan zdrowia albo stan psychiczny opieki takiej wymaga (zatem definicja opiekuna faktycznego nie dotyczy wyłącznie opieki na małoletnim, lecz dotyczy także innych osób pełnoletnich, które z różnych przyczyn nie są w stanie samodzielnie działać we własnym imieniu).

Tak ale opiekun faktyczny nie może wyrazić́ zgody na zabieg o podwyższonym ryzyku, np. operację, inwazyjne badanie czy wykonanie iniekcji. Jeśli zachodzi konieczność podjęcia tego rodzaju czynności, wówczas konieczna jest pisemna zgoda przedstawicieli ustawowych małoletniego pacjenta (najczęściej będą to rodzice). Wyjątek stanowi sytuacja, w której konieczne jest wykonanie czynności medycznych ze względu na zagrożenie życia i zdrowia dziecka. Wtedy lekarz udziela natychmiastowej pomocy, nawet jeśli nie uzyskał zgody rodziców małoletniego pacjenta

Kodeks bezpiecznych relacji pacjent dziecko

Scroll to Top
Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner Call Now Button