Jak przygotować dziecko do badania krwi?
Katarzyna Kasprzak2022-06-09T07:53:40+02:00Nie każdy z nas jest bohaterem, ale każdy chce nim być kiedy chodzi o nasze dzieci.
Każda jedna kropka na skórze, każdy ból ręki czy nogi sprawia że myślę czy wszystko w jest w porządku. Nie raz jako rodzic zmagam się ze zmartwieniami dotyczącymi zdrowia mojego dziecka.
Jednym z najłatwiejszych a za zarazem najtrudniejszych sposobów jest badanie krwi. Szereg badań jaki oferujemy to tylko okazja do skorzystania aby dowiedzieć się i odpowiedzieć na moje pytania, i również wasze pytania. Czy dziecko rozwija się prawidłowo? Czy aby na pewno jest zdrowa/y? Czy to co je na co dzień wspomaga rozwój naszego dziecka?
Profilaktyczne badania raz w roku są jednym z najlepszych rozwiązań aby zadbać o zdrowie naszej pociechy. W momencie kiedy decydujemy się na pobranie krwi u najmłodszych, zadajemy sobie mnóstwo pytań odnośnie samego badania. Część rodziców nie zdaje sobie sprawy, że jest kilka metod pobierania krwi u dziecka. U noworodków lub niemowlaków zazwyczaj stosuje się metodę pobrania z piętki lub główki. U starszych dzieci jest to pobranie z żyły lub palca.
Co z nastawieniem naszym czy naszej pociechy? To wszystko zależy od dziecka i jego rodziców. Przedstawie wam kilka wskazówek odnośnie samego pobrania. Pamiętajmy, że niektóre badania takie jak (układ krzepnięcia krwi, grupa krwi ) wymagają pobrania krwi z żyły. Nasza wiedza pomoże nie tylko nam jak i samemu dziecku.
Jak mam przygotować dziecko na pobranie?
Zaplanujmy pobieranie tak aby odbyło się na czczo. W przypadku noworodków i niemowlaków 3 godziny po jedzeniu.
Zadbaj przede wszystkim o nawodnienie. Woda to podstawowy składnik organizmu, a jej znaczenie dla zdrowia jest kluczowe, zwłaszcza w przypadku dzieci. O tym, jak ważne jest prawidłowe nawadnianie dziecka, należy pamiętać nie tylko podczas upalnych dni ale także podczas pobrania, aby niepotrzebnie się nie przedłużało. Naczynia dzieci są niewielkie, często mało widoczne dodatkowo niepokój towarzyszący dziecku utrudnia pobieranie. Jedną z najczęstszych przyczyn nieudanej próby pobrania jest brak odpowiedniego nawodnienia. Dlatego że krew wówczas jest mocno zagęszczona.
Wyjaśnij przyczynę pobrania, po co jest to robione i dlaczego jest to tak ważne. Może masz jakiś „trick” który zachęci dziecko do badania? Przygotuj swoją pociechę. Śmiało mów o swoich doświadczeniach, bądź wzorem dla swojego dziecka. Może warto wyjść wspólnie z rodziną na „Wyprawę po zdrowie”.
Pamiętaj żeby powiedzieć w łagodny sposób na czym polega badanie. Pielęgniarki pracujące w naszych punktach posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z maluchami, pomogą też uspokoić nie jednego wystraszonego malucha. Dobrze wiemy że nie jeden dorosły, w tej sytuacji nie jest wtedy super bohaterem lepiej opisać dziecku obraz sytuacji i na ile pozwala jego wiek zrozumiało dlaczego trzeba zrobić badania.
A co na koniec? Wiadomo że za odwagę trzeba nagradzać. W naszych punktach zawsze można znaleźć wiele nagród i odznaczeń dla małego dzielnego pacjenta, za tak bohaterską postawę.
Sprawdź gdzie można wykonać badania w zakładce Dla Pacjentów. Nie zapomnij sprawdzić też pakietów dla siebie, razem zawsze raźniej.