Na badanie należy przynieść ze sobą 75 g bezwodnej glukozy ( dostępnej w każdej aptece ) pacjent na badanie musi być bezwzględnie na czczo. Po pierwszym pobraniu, następuje obciążenie glukozą 75 g lub 50 g w 250 ml wody w przeciągu 5 minut, zgodnie z zleceniami lekarza. Kolejne pobranie krwi po 1 i 2 godzinach od momentu wypicia roztworu glukozy lub zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarza. Nie wolno wykonać testu obciążenia glukozą bez pisemnego skierowania, wydanego przez lekarza, z dokładnie wskazaną dawką glukozy i wskazania rodzaju testu. W zależności od rodzaju zleconego testu badanie może trwać od 1- 2 h.
W celu ograniczenia błędu przedlaboratoryjnego wyników, zaleca się pobieranie krwi do badań w godzinach rannych (7:00-10:00).
W celu uniknięcia błędnej interpretacji wyników badań laboratoryjnych zaleca się pobierania próbek po ok. 12 godzinnej przerwie w spożywaniu posiłków; w dniu poprzedzającym badanie.
Przed badaniem można wypić niewielką ilość wody mineralnej niegazowanej; należy unikać: herbaty, kawy, mleka, słodzonych napojów, alkoholu.
Do badań Pacjent nie powinien przystępować po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym.
Bezpośrednio przed pobraniem należy unikać dużego wysiłku fizycznego, stresu i palenia papierosów,
Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związne z celem danego badania, należy zwrócić uwagę na leki moczopędne (zmiana zdolności zagęszczania moczu).
Próbki do oznaczeń poziomu leków są pobierane przed zażyciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania (zgodnie z zaleceniem lekarza).
Informacja o zażywanych lekach powinna być odnotowana podczas rejestracji materiału do badania.
Regularne badania umożliwiają wczesne wykrycie nieprawidłowości i stanów chorobowych oraz pozwalają na szybkie podjęcie skutecznego leczenia.