Naszym priorytetem jest zapewnienie, aby wizyta w Laboratorium Labmed była bezpieczna, edukacyjna i przyjemna dla każdego dziecka. Zdajemy sobie sprawę, że wizyta w laboratorium może być stresująca, dlatego chcemy Was zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby wszystko przebiegło sprawnie i bezpiecznie.
Poniżej przedstawiamy Kodeks Bezpiecznych Relacji Pacjent-Dziecko, który w prosty sposób wyjaśnia, jakie działania podejmujemy, aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo Waszego dziecka, oraz jakie prawa przysługują każdemu małemu pacjentowi. Zadbaliśmy o to, aby kodeks był zrozumiały również dla naszych małych pacjentów, dzięki czemu każde dziecko będzie mogło dowiedzieć się, co tutaj robimy i czego może się spodziewać.
Kodeks bezpiecznych relacji pacjent dziecko
Dzień Dobry, znajdujesz się w Laboratorium Medycznym Labmed.
Jesteśmy podmiotem medycznym, co oznacza, że zajmujemy się udzielaniem świadczeń medycznych – w naszym przypadku badań laboratoryjnych dla wszystkich ludzi, w tym dzieci. Osoby, które do nas przychodzą nazywamy Pacjentami.
Pracują u nas różni specjaliści, np. pielęgniarki, diagności laboratoryjni, technicy, biotechnolodzy, personel administracyjny. Jesteśmy tu po to by pomóc wszystkim Pacjentom uzyskać odpowiednie wyniki badań laboratoryjnych.
To, że tutaj jesteś oznacza, że potrzebujesz naszej pomocy. Chcemy, żebyś czuł się tutaj bezpiecznie i komfortowo, na tyle na ile jest to możliwe. Poniżej przedstawiamy Ci kilka zasad, które są dla nas ważne w relacji z Tobą – naszym Pacjentem i którymi chcemy się kierować w naszej codziennej pracy:
- Zaczniemy od przedstawienia się Tobie. Postaramy się krótko wytłumaczyć czym się zajmujemy.
- Poprosimy, żebyś powiedział nam, jak możemy się do Ciebie zwracać. To dla nas ważne, żebyś miał poczucie, że traktujemy Cię z szacunkiem i uwagą.
- Rozumiemy, że wszystko co dzieje się w laboratorium czy punkcie poboru krwi może być dla Ciebie nowe i nieznane. Postaramy się ci wszystko wyjaśnić.
- Masz prawo wiedzieć, co się będzie działo, jeżeli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, zapytaj. Jesteśmy tu także po to by udzielić Ci informacji.
- Masz prawo wypowiadać się w kwestiach medycznych i innych, nawet jeśli nie masz jeszcze 16 lat. Po osiągnięciu 16 roku życia masz prawo do współdecydowania o sobie w kwestiach medycznych.
- Będziemy starali się dawać Ci wybór w sytuacjach, kiedy będzie to możliwe.
- Chcemy być z Tobą szczerzy – jeśli wiemy, że jakieś działanie (czynność medyczna) może zaboleć, powiemy Ci o tym.
- Informacje o Twoim zdrowiu zachowamy w tajemnicy – nie będą one ujawnione innym osobom poza Tobą i Twoimi rodzicami lub opiekunami.
- Postaramy się mówić do Ciebie prostym językiem, tak by wszystko było zrozumiałe, jeśli jednak coś wymaga wytłumaczenia, powiedz nam o tym.
- Chcemy, żeby podczas Twojego badania obecny był ktoś jeszcze – np. Twoja mama, Twój tata, Twój opiekun lub inny pracownik medyczny. Jeśli nie chcesz by w badaniu uczestniczył Twój rodzic lub opiekun, powiedz nam o tym.
- Jeśli jesteś przestraszony lub martwisz się o coś, daj nam znać. Postaramy się Cię wysłuchać i poszukać rozwiązania, o ile jest to możliwe.
- Możesz też potrzebować wsparcia – przytulenia lub pocieszenia, daj nam wtedy znać. Możemy Cię przytulić, tylko wtedy, kiedy na to pozwolisz, nie zrobimy tego bez Twojej zgody.
- Jeśli czujesz się niekomfortowo, niebezpiecznie, coś Cię niepokoi, powiedz o tym nam, pracownikom medycznym. Podejmiemy działania by zapewnić Ci bezpieczeństwo.
- Twoi rodzice lub opiekunowie mogą być z Tobą podczas wizyty w gabinecie.
- Możesz ze sobą mieć ulubioną zabawkę np. misia lub książkę. Prosimy tylko, żebyś nie wymieniał się z nimi z innymi Pacjentami.
Pamiętaj, że będąc naszym Pacjentem masz prawo:
- do czucia się bezpiecznie i komfortowo,
- do rozmowy i bycia wysłuchanym, zwłaszcza jeśli masz obawy lub nie czujesz się bezpiecznie,
- do bycia traktowanym z szacunkiem i uwagą,
- wiedzieć, gdzie udać się po pomoc lub z kim porozmawiać jeśli jesteś przestraszony lub zmartwiony.
Ważne!
W Laboratorium oraz Punktach Poboru Krwi obowiązują różne zasady, o których będą Cię informować pracownicy medyczni, prosimy stosuj się do nich. Powstały po to, żeby zapewnić Tobie oraz nam bezpieczeństwo. W przypadku, gdy wydarzyło się coś niepokojącego, czujesz się skrzywdzony, możesz nam o tym powiedzieć i poprosić o pomoc. Zgłoś to pracownikowi medycznemu (pielęgniarce, ratownikowi, lekarzowi, fizjoterapeucie). Postaramy się podjąć działania, w taki sposób żebyś czuł się bezpieczny.