Dzięki odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej możliwe jest wprowadzenie naszego organizmu w stan „ketozy” dzięki czemu nasz organizm spala tłuszcz i wykorzystuje go jako formę energii (zamiast glukozy).
Dlaczego tak się dzieje ?
Ponieważ, ciała ketonowe są alternatywnym produktem utleniania wolnych kwasów tłuszczowych w wątrobie. Mózg, mięśnie, serce oraz nerki potrafią wykorzystać je jako materiał energetyczny.
Czy wiesz że:
- Kwas 3-hydroksymasłowy (BHB beta-hydroksymaślan) to naturalnie występująca w organizmie substancja. Nie jest ketonem, lecz mimo to jest zaliczany do ciał ketonowych. Gdy stężenie glukozy we krwi jest niskie z powodu małej ilości kalorii dostarczanej do organizmu, intensywnie trenujemy oraz stosujemy dietę ketogeniczną, może zostać użyty jako źródło energii.
- Beta-hydroksymaślan stosowany jest również w formie suplementacji, głównie dla osób aktywnych fizycznie i na diecie ketogenicznej. Żeby wejść w stan ketozy, wystarczy ograniczyć węglowodany, oraz zadbać o odpowiednią podaż tłuszczu, minimum 60% w okresie adaptacji powyżej 80%.
Jest kilka „domowych” sposobów na sprawdzenie czy nie masz początkowych objawów ketozy:
- „ketonowy” oddech – organizm na samym początku nie umie korzystać z ketonów, stąd wyczuwalny charakterystyczny oddech.
- utrata wagi z powodu pozbawiania się dużych ilości wody,
- tymczasowy spadek formy, gorsze samopoczucie, utrata energii,
- zmniejszenie apetytu,
- problemy ze snem.
Najlepszym i najbardziej miarodajnym sposobem na sprawdzenie czy jest się na "ketozie" jest ich pomiar z surowicy krwi.
Im dłużej jesteśmy na ketozie, tym więcej beta-hydroksymaślanu trafia do naszych tkanek oraz mógu.
Jak przygotować się badania?
Najlepiej aby pomiar wykonać rano na czczo (minimum dwanaście godzin po ostatnim posiłku). Pamiętaj, że wynik będzie zależny od:
- pory dnia,
- ilości zjedzonego tłuszczu,
- aktywności fizycznej.