Diagnostyka laboratoryjna chorób nerek. Podstawowe badania krwi.

Nerki odgrywają bardzo istotną rolę w naszym organizmie, są bogato ukrwionym narządem. Przepływa przez nie około 25% objętości wyrzutowej serca. Nerki kojarzone są z produkcją moczu, jednakże nie jest to jedyna funkcja tego narządu.

Ich funkcje to :

  • udział w regulacji wydalania z organizmu płynów, elektrolitów i produktów przemiany materii
  • są odpowiedzialne za wydalanie substancji chemicznych i ich metabolitów (np. toksyn, antybiotyków, witamin, metali ciężkich )
  • biorą czynny udział w regulacji ciśnienia tętniczego krwi
  • mają wpływ na funkcjonowanie naszego serca
  • wpływają na metabolizm wapnia i fosforu
  • regulują czynność szpiku kostnego

Diagnostyka laboratoryjna

Kreatynina + eGFR 

Kreatynina znalazła zastosowanie w diagnostyce laboratoryjnej chorób nerek, ponieważ jest wydzielana z organizmu tylko drogą nerek. Używając stężenia kreatyniny w osoczu do monitorowania ich funkcji należy pamiętać, że do znamiennego podwyższenia stężenia kreatyniny w osoczu dochodzi dopiero wtedy, gdy znaczna część nefronów nerek ulegnie uszkodzeniu. Poziom kreatyniny w surowicy jest jednym z najważniejszych wskaźników czynności nerek. Dobowe wydalanie kreatyniny u osób zdrowych jest względnie stałe, a jej ilość zależna jest, od masy mięśniowej danej osoby, im większa masa mięśniowa tym większa ilość wytworzonego w procesie przemian metabolicznych produktu końcowego, czyli kreatyniny. Stąd też po intensywnej aktywności fizycznej stężenie kreatyniny w surowicy wzrasta.

Stężenie kreatyniny jest również rutynowo oznaczane przed badaniami wymagającymi podania dożylnego kontrastu, przy tomografii komputerowej lub przed rezonansem magnetycznym.

Mocznik

O funkcji nerek można wnioskować znając stężenie w surowicy substancji wydalanych głównie lub jedynie przez nerki. Podwyższenie stężenia tych substancji może świadczyć o problemie z nerkami. Wśród ponad 15 substancji wydalanych przez nerki największe znaczenie ma mocznik. Stężenie tego produktu metabolicznego w ludzkim organizmie zależy od przepływu krwi do nerek i diurezy, czyli procesu wydalania moczu przez nerki.

Wskazaniem do oznaczenia stężenia mocznika w surowicy jest np. sprawdzenie funkcji filtracji nerek, ocena nasilenia mocznicy, monitorowanie dializowanych chorych bądź

Podwyższone stężenie mocznika w surowicy może świadczyć o odwodnieniu, obniżeniu przepływu krwi przez nerki lub stosowaniu diety wysokobiałkowej. Obniżone stężenie może świadczyć o przewodnieniu lub o stosowaniu diety niskobiałkowej.

Kwas moczowy 

Służy do monitorowania funkcji nerek. Należy jednak pamiętać, że ilość powstającego w organizmie kwasu moczowego jest zależna również od innych czynników niż nerki i nieprawidłowe stężenie może nie być związane z ich chorobami.

Pasek narzędzi ułatwień dostępu

Scroll to Top
Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner Call Now Button