Diagnostyka Borreli
Katarzyna Kasprzak2022-07-04T13:32:32+02:00Wiosna i lato jest okresem zwiększonego ryzyka zakażeniem się Boreliozą, zwaną chorobą z Lyme przenoszoną przez kleszcze. Bakteria która wywołuję tą chorobę to Borrelia burgdorferi. Badania prowadzone przez naukowców wykazały, że co siódmy kleszcz jest nosicielem krętka borelii.
Wiele osób spędza dużo czasu na świeżym powietrzu co może zwiększać ryzyko ukąszenia przez kleszcza zakażonego krętkami Borreli. Kleszcz pasożytuje na zwierzętach dziko żyjących w lesie, żywiąc się ich krwią, zakaża się bakterią, tym samym sam staje się źródłem zakażenia. Ważnym elementem profilaktyki chorób od kleszczowych jest dokładne obejrzenie całego ciała po powrocie ze spaceru. W istocie to czas od momentu wkręcenia się kleszcza w nasze ciało gra istotną role, ryzyko zachorowania jest tym większe, im dłużej zakażony kleszcz pasożytuje na skórze człowieka. Tym samym badania wykazały że od momentu wkręcenia się kleszcza do zakażenia krętkami upływa 18-20 godzin. Powinniśmy pamiętać że ukąszenie może być niezauważone, ponieważ ślina kleszczy ma właściwości znieczulające. Po tym czasie krętek migruje do naszego ciała. W 30% daje dodatni odczyn w postaci zaczerwienionego miejsca tzw. rumień wędrujący –to nic innego jak odczyn pojawiający się na naszej skórze, niekoniecznie w miejscu gdzie ukąsił nas kleszcz. Po ukłuciu przez kleszcza należy obserwować miejsce ukąszenia przez około 1 miesiąc. W 70% przypadków zakażenia nie daje objawów miejscowych w postaci rumienia wędrującego. Czasami początek choroby przebiega bezobjawowo, mimo istnienia zakażenia nie obserwuje się żadnych objawów klinicznych. Objawy zakażenia dzielą się na :
ogólne : złe samopoczucie, bóle mięśniowo-stawowe,
sercowe : zaburzenia rytmu serca,
skórne : rumień wędrujący,
neurologiczne : zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bóle głowy, sztywność karku, zaburzenia pamięci, kontentracji,
stawowe : obrzęki i bóle stawów, nawracające zapalenia stawów.
Dla tego ważne jest aby każda osoba którą ukąsił kleszcz , minimum 4-6 tygodni od zdarzenia, zrobiła badanie testem ELISA na ilość przeciwciał w kierunku Boreliozy w klasie IgM i IgG. Ponieważ organizm potrzebuje tego czasu, by wytworzyć przeciwciała. W początkowym okresie wyniki mogą być ujemne mimo zakażenia. Jeżeli wynik jest dodatni to oznacza wykrycie przeciwciał. Czasami w teście może wystąpić reakcja pozytywna przeciwciał skierowanych przeciwko bakteriom z rodziny krętków, a nie gatunkowi Borrelia dlatego pozytywny wyniki testu należy zawsze potwierdzić testem Western Blot, które są dokładniejsze. Wynik wątpliwy/graniczny jest wskaźnikiem śladowych ilości przeciwciał. Również ten wynik trzeba potwierdzić za pomocą testu Blot. Wynik ujemny oznacza nie wykrycie przeciwciał. Czasami w początkowej fazie zakażenia jeszcze nie zdążyły się wytworzyć. Badanie można powtórzyć po około 4-6 tygodniach.
Szybka diagnostyka jest niezwykle ważna aby skutecznie leczyć chorobę jaką jest borelioza. Początkowe zakażenie jesteśmy w stanie skutecznie wyleczyć. Niestety postać późna Boreliozy nieleczonej może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia najczęściej dochodzi do całkowitego wyzdrowienia.
Bardzo często do laboratoriów diagnostycznych osoby przynoszą kleszcze do badania. To wielki błąd z ich strony !
Ponieważ nie każdy kleszcz ma krętki Borreli i nie każdy podczas ukąszenia wprowadzi je do naszego organizmu.
Nie odwlekaj badania po ukąszeniu przez kleszcza w kierunku Boreliozy. Czas gra ważną rolę!
Wykonaj badania przeciwciał w kierunku Boreliozy w klasie IgM i IgG jako pierwsze , następnie WESTERN BLOT w celu stu procentowego potwierdzenia aktywnego zakażenia.