Borelioza jest chorobą zakaźną, która jest przenoszona na człowieka przez ukąszenie zakażonego kleszcza. Choroba ta może prowadzić do poważnych powikłań takich jak zapalenie stawów, serca, mózgu i nerwów.
Objawy boreliozy są zróżnicowane a niektóre są podobne do innych chorób. Jednym z najczęstszych objawów jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza, tzn. rumień wędrujący. Jednak nie zawsze warto sugerować się jedynie obserwacją samego miejsca wkłucia, ponieważ rumień nie występuje u wszystkich pacjentów – dotyka około 40-60% zakażonych.
Oprócz tej zmiany można zaobserwować inne objawy takie jak:
Złe samopoczucie, zmęczenie, osłabienie, bóle mięśniowo-stawowe, objawy grypopodobne, gorączka.
Zaburzenia rytmu serca.
Rumień wędrujący.
Bóle głowy, sztywność karku, zaburzenia czucia, koncentracji, pamięci, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Obrzęki i bóle stawów, nawracające zapalenia stawów.
Należy obserwować miejsce ukąszenia przez kleszcza przez około 1 miesiąc. W przypadku pojawienia się rumienia wędrującego należy wykonać badania laboratoryjne w celu potwierdzenia zakażenia.
Badania na przeciwciała można wykonać dopiero po około 4-6 tygodniach po ukąszeniu przez kleszcza (mniej więcej tyle czasu organizm potrzebuje aby je wytworzyć). Wcześniejsze badanie może dać fałszywie ujemny wynik testu!.
Zgodnie z obecnymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w celu potwierdzenia zakażenia boreliozą należy przeprowadzić badanie przeciwciał IgG/IgM metodą ELISA. W przypadku wyniku granicznego bądź pozytywnego należy potwierdzić badanie testami Blot.
Badanie ELISA to metoda immunologiczna, która pozwala wykryć obecność przeciwciał skierowanych przeciwko bakterii Borrelia Burgdorferi w surowicy krwi pacjenta. Badanie ELISA polega na umieszczeniu w specjalnej płytce antygenów Borelia Burgdorferi i dodaniu próbki surowicy pacjenta. Jeśli w surowicy znajdują się przeciwciała skierowane przeciwko tym antygenom to związki te związują się z antygenami na płytce, co jest odczytywane jako wynik pozytywny. Jeśli przeciwciał nie ma lub ich ilość jest mała, wynik będzie negatywny.
Badanie ELISA jest prost i szybkie do wykonania dlatego jest wykorzystywane jako pierwsze badanie diagnostyczne w rozpoznaniu boreliozy. Wynik pozytywny należy potwierdzić testem Western Blot.
Badanie Western Blot w kierunku boreliozy jest jednym z najważniejszych testów diagnostycznych wykorzystywanych w potwierdzaniu lub wykluczaniu zakażenia przez bakterie z rodzaju Borrelia, które są przyczyną boreliozy.
W badaniu stosuje się kilka antygenów Borrelia Burgdorferi, obecność przeciwciał skierowanych przeciwko co najmniej dwóm z tych antygenów jest uznawana za pozytywny wynik.
Regularne badania umożliwiają wczesne wykrycie nieprawidłowości i stanów chorobowych oraz pozwalają na szybkie podjęcie skutecznego leczenia.