Kwasica ketonowa jest ostrym zespołem zaburzeń przemiany węglowodanowej, tłuszczowej i białkowej oraz zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej. Do rozwoju kwasicy dochodzi, gdy w organizmie występuje znaczny i nagły spadek insuliny, a w konsekwencji jej niedoboru w wątrobie wytwarzane są nadmierne ilości glukozy.
Następstwem są :
- zaburzenia elektrolitowe,
- odwodnienie,
- hiperglikemia.
Objawy
Objawy kwasicy mogą narastać gwałtownie, pojawia się wzmożone pragnienie, wielomocz i uczucie suchości w jamie ustnej. Towarzyszyć im może uczucie zmęczenia, osłabienia i senności. Mogą wystąpić zawroty i bóle głowy, nudności, ból w klatce piersiowej i ból brzucha. W stanie łagodnej kwasicy osoba jest przytomna i zorientowana, lecz w wyniku odwodnienia może dojść do utraty masy ciała, ciśnienie tętnicze spada a puls staje się przyśpieszony. U chorego można zaobserwować klasyczny objaw kwasicy jakim jest tzw. oddech kwasicy Kussmaula, który charakteryzuje się przyśpieszonym, i głębokim oddechem oraz czuć zapach acetonu z ust.
Szybkie rozpoznanie kwasicy ketonowej to zmniejszenie ryzyka i wczesne wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Przyczyny
Przyczyną kwasicy ketonowej jest nagły i znaczący niedobór insuliny w organizmie. Czynniki które mogą się do tego przyczynić to:
- świeżo rozpoznana cukrzyca typu 1 lub późno rozpoznana cukrzyca,
- stosowanie tzw.flozyny,
- błędne stosowanie insuliny podczas leczenia,
- zaprzestanie lub przerwanie insulinoterapii,
- ostre zakażenie bakteryjne, wirusowe lub grzybice,
- ostre zaburzenia układu sercowo-naczyniowego,
- zapalenie trzustki,
- nadużywanie alkoholu,
- ciąża, w drugiej połowie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na insulinę i może okazać się że trzeba zwiększyć częstość jej wstrzyknięć.
Pamiętaj, by nie mylić diety ketogenicznej i ketozy odżywczej przy której poziom glukozy i insuliny jest w normie, z cukrzycową kwasicą ketonową.
Podwyższone parametry wskazanych badań mają szczególne znaczenie dla osób leczących się na cukrzycę typu I oraz II, zwłaszcza podczas stosowania leczenia insuliną. Każdy podwyższony parametr glukozy,insuliny i beta-hydroksymaślaniu powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym. Osoby nie chorujące na cukrzycę powinny poszerzyć diagnostykę w tym kierunku aby sprawdzić swój stan zdrowia.
W Laboratorium Lab-med, wykonasz badanie Beta-Hydroksymaślan, czyli poziom ciał ketonowych z krwi.