Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) jest wirusem z rodziny Flaviviridae, który atakuje wątrobę i może prowadzić do przewlekłego zakażenia, marskości wątroby, raka wątrobowokomórkowego i innych powikłań.
Badanie HCV-DNA, czyli badanie materiału genetycznego wirusa zapalenia wątroby typu C za pomocą metody ilościowej QPCR (kwantytatywnej reakcji łańcuchowej polimerazy), jest jedną z technik diagnostycznych stosowanych do wykrywania obecności i ilości wirusa w organizmie pacjenta.
Badanie HCV-DNA metodą QPCR jest bardzo czułe i specyficzne, umożliwiając precyzyjne określenie ilości wirusa w organizmie. Jest to szczególnie przydatne w ocenie stopnia zakażenia, monitorowaniu skuteczności leczenia oraz określeniu odpowiedzi na terapię przeciwwirusową.
Wyniki badania HCV-DNA metodą QPCR są prezentowane jako ilość kopii wirusa na jednostkę objętości próbki (na przykład na mililitr krwi). Wynik ilościowy pozwala na ocenę obciążenia wirusem (tzw. obciążenie wirusowe) i monitorowanie zmian po czasie.