Wirus zapalenia wątroby typu B (HBV-DNA) | metoda ilościowa QPCR

240,00 

Wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) jest wirusem z rodziny Hepadnaviridae, który atakuje wątrobę i może prowadzić do przewlekłego zakażenia wątroby, marskości wątroby, raka wątrobowokomórkowego i innych powikłań.

 

Przygotowanie do badania:

badanie nie wymaga bycia na czczo.

*W przypadku zleceń na badania genetyczne niezbędne jest podanie pełnych danych osobowych (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania). Podczas rejestracji pacjent zawsze powinien wypełnić Deklarację świadomej zgody Pacjenta na wykonanie molekularnych badań genetycznych.

SKU: 408

Opis

Wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) jest wirusem z rodziny Hepadnaviridae, który atakuje wątrobę i może prowadzić do przewlekłego zakażenia wątroby, marskości wątroby, raka wątrobowokomórkowego i innych powikłań.

Badanie HBV-DNA, czyli badanie materiału genetycznego wirusa zapalenia wątroby typu B za pomocą metody DNA, jest jednym z narzędzi diagnostycznych stosowanych do wykrywania obecności wirusa w organizmie pacjenta.

Badanie HBV-DNA metodą PCR jest bardzo czułe i specyficzne, umożliwiając wykrycie nawet niewielkich ilości materiału genetycznego wirusa w próbce. Jest to szczególnie przydatne w diagnostyce zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B oraz monitorowaniu skuteczności leczenia.

Wyniki badania HBV-DNA są interpretowane przez lekarza na podstawie obecności lub braku amplifikowanego materiału genetycznego wirusa. Dodatkowo, ilościowy wynik może dostarczyć informacji na temat obciążenia wirusem (tzw. obciążenie wirusowe), co jest istotne w ocenie stanu pacjenta i planowaniu dalszego leczenia.

Informacje dodatkowe

Termin

14 dni roboczych

Materiał

surowica (na podłożu żelowym)