Glukoza

Test obciążenia glukozą 2 punktowy OGTT

22,00 

Test obciążenia glukozą 2 punktowy OGTT to badanie, które wykonuje się u osób z podejrzeniem cukrzycy typu 2 i cukrzycy ciążowej. Test OGTT polega na wykonaniu pomiaru poziomu cukru na czczo, a następnie spożyciu roztworu glukozy oraz  ponownym oznaczeniu poziomu glukozy po upływie 120 minut od moment pierwszego badania. Celem badania jest reakcja organizmu na nagłe podwyższenie poziomu cukru we krwi.

Badanie trwa około 2,5 godziny. Pacjent w przerwach między pobieraniem krwi nie powinien być nadmiernie aktywny, zabronione jest w tym czasie przyjmowanie pożywienia i palenie papierosów.

 Aby wykonać test obciążenia glukozą, pacjent powinien przedstawić w punkcie skierowanie od lekarza, oraz zakupić 75g glukozy w aptece

SKU: 90

Opis

Test obciążenia glukozą 2 punktowy (OGTT – Oral Glucose Tolerance Test) to badanie diagnostyczne, które służy do oceny tolerancji glukozy organizmu. Badanie to ocenia, jak organizm przetwarza glukozę po spożyciu odpowiednio przygotowanego roztworu glukozy.

Diagnostyka cukrzycy:

OGTT jest często używany do diagnozowania cukrzycy, zwłaszcza w przypadkach, gdy wyniki pomiaru glukozy na czczo są niejednoznaczne.

Diagnostyka prediabetycznych stanów:

Pomaga w identyfikacji osób z prediabetycznymi stanami, które mają podwyższony poziom glukozy, ale nie spełniają jeszcze kryteriów cukrzycy.

 

Przebieg badania OGTT:

Mierzenie glukozy na czczo: pacjent przychodzi na czczo, a następnie pobierana jest próbka krwi do pomiaru poziomu glukozy.

Spożycie roztworu glukozy: pacjent pije specjalny roztwór zawierający 75g glukozy.

Ponowne pomiar glukozy:  po 2 godzinach, pobierana jest kolejna próbka krwi.

 

Podwyższone wyniki OGTT:

Podwyższone wyniki po jednej lub dwóch godzinach po spożyciu glukozy mogą wskazywać na insulinooporność, cukrzycę typu 2 lub prediabetyczne stany.

Informacje dodatkowe

Termin

1 dzień roboczy

Materiał

fluorek sodu (NaF)

Sprawdź jak przygotować się do testu:

Przed badaniem : Test tolerancji glukozy ( OGTT )

  • Na 8 do 12 godzin przed wykonaniem testu obciążenia glukozą nie należy spożywać posiłków, alkoholu, mocnej kawy i herbaty.
  • Przed badaniem krzywej cukrowej dozwolone jest spożycie niegazowanej wody.
  • Dzień przed badaniem należy ograniczyć spożywanie słodyczy i tłustych potraw. Nie należy jednak ograniczać zawartości węglowodanów w diecie.
  • Zwykłe przeziębienie może zafałszować wyniki badań krzywej cukrowej.
  • Stosowanie niektórych leków również może wpłynąć na wyniku testu, zaleca się odstawienie na 3 dni przed badaniem leków moczopędnych, sterydy.
  • Na wynik może również wpłynąć silny stres.

 Aby wykonać test obciążenia glukozą, pacjent powinien przedstawić w punkcie skierowanie od lekarza, oraz zakupić 75g glukozy w aptece