Sód (Na)

11,00 

Badanie stężenia sodu jest zazwyczaj zalecane przez lekarza w przypadku podejrzenia zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, kwasowo-zasadowej, w zespołach obrzękowych, niewydolności nerek lub serca, marskości wątroby, niedoczynności tarczycy, podwyższonego ciśnienia krwi oraz innych schorzeń związanych z zaburzeniami elektrolitowymi.

WYNIK Z OPISEM

*W cenie badania otrzymasz bezpłatny, szczegółowy opis wyniku, co umożliwi lepsze zrozumienie Twojego stanu zdrowia bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

SKU: 134

Opis

Sód pełni kluczową rolę w bilansowaniu ujemnych ładunków anionów, co umożliwia regulację gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Nadmiar sodu jest usuwany z organizmu dzięki pracy nerek i wydalany z moczem.

Stężenie sodu jest regulowane przez odpowiednie hormony, które mogą zwiększać lub zmniejszać jego wydalanie z moczem oraz zapobiegać utracie wody poprzez zatrzymywanie sodu, np. poprzez działanie hormonu antydiuretycznego.

Sód odgrywa istotną rolę w kontroli pragnienia, gdzie nawet niewielki wzrost jego stężenia może prowadzić do zwiększonego spożycia wody.

Dieta jest głównym źródłem sodu, najczęściej spożywamy go wraz z solą kuchenną, ale znajduje się także w wielu innych produktach o wysokiej zawartości soli.

Badanie stężenia sodu we krwi jest używane do diagnozowania niedoboru (hiponatremii) lub nadmiaru (hipernatremii) tego elektrolitu. Objawy niedoboru sodu mogą obejmować utratę apetytu, skurcze mięśni, zaburzenia koncentracji i pamięci, nudności, osłabienie oraz objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia świadomości, drgawki i śpiączka. W przypadku nadmiaru sodu mogą wystąpić zwiększone pragnienie, wzrost ciśnienia krwi, nudności, osłabienie, drgawki i śpiączka.

 

Powiązane badania:

Elektrolity (Na,K,)

Elektrolity (Na,K,Cl)

Potas (K+) met. ISE

WYNIK Z OPISEM

*W cenie badania otrzymasz bezpłatny, szczegółowy opis wyniku, co umożliwi lepsze zrozumienie Twojego stanu zdrowia bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Informacje dodatkowe

Materiał

surowica

Termin

1 dzień roboczy

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji