Sód pełni kluczową rolę w bilansowaniu ujemnych ładunków anionów, co umożliwia regulację gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Nadmiar sodu jest usuwany z organizmu dzięki pracy nerek i wydalany z moczem.
Stężenie sodu jest regulowane przez odpowiednie hormony, które mogą zwiększać lub zmniejszać jego wydalanie z moczem oraz zapobiegać utracie wody poprzez zatrzymywanie sodu, np. poprzez działanie hormonu antydiuretycznego.
Sód odgrywa istotną rolę w kontroli pragnienia, gdzie nawet niewielki wzrost jego stężenia może prowadzić do zwiększonego spożycia wody.
Dieta jest głównym źródłem sodu, najczęściej spożywamy go wraz z solą kuchenną, ale znajduje się także w wielu innych produktach o wysokiej zawartości soli.
Badanie stężenia sodu we krwi jest używane do diagnozowania niedoboru (hiponatremii) lub nadmiaru (hipernatremii) tego elektrolitu. Objawy niedoboru sodu mogą obejmować utratę apetytu, skurcze mięśni, zaburzenia koncentracji i pamięci, nudności, osłabienie oraz objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia świadomości, drgawki i śpiączka. W przypadku nadmiaru sodu mogą wystąpić zwiększone pragnienie, wzrost ciśnienia krwi, nudności, osłabienie, drgawki i śpiączka.
Powiązane badania:
*W cenie badania otrzymasz bezpłatny, szczegółowy opis wyniku, co umożliwi lepsze zrozumienie Twojego stanu zdrowia bez ponoszenia dodatkowych kosztów.