Składowa dopełniacza C4

100,00 

Składowa dopełniacza C4 jest kluczowym elementem układu dopełniacza, biorącym udział głównie w ścieżce jego aktywacji. Celem badania jest diagnozowanie i ocena aktywności niektórych chorób autoimmunologicznych, w tym tocznia rumieniowatego układowego, postępującego stwardnienia układowego, zespołu Sjögrena oraz mieszanej choroby tkanki łącznej.

SKU: 117

Opis

W przypadku dziedzicznego niedoboru C4, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia ropnych infekcji bakteryjnych.

Badanie poziomu C4 dopełniacza jest zalecane w przypadku podejrzenia nabytego lub dziedzicznego niedoboru tej składowej, zaburzeń odporności oraz niektórych chorób autoimmunologicznych, w tym tocznia rumieniowatego układowego, postępującego stwardnienia układowego, zespołu Sjögrena czy mieszanej choroby tkanki łącznej.

Kiedy wykonać badanie? Badanie C4 dopełniacza jest zalecane w przypadku wystąpienia objawów takich jak:

  • Ból i obrzęk stawów.
  • Motylkowe zaczerwienienie skóry w okolicy nosa i kości policzkowych.
  • Częste objawy opryszczki na błonach śluzowych.
  • Zwiększone wypadanie włosów.
  • Objaw Raynauda (blednięcie, zasinienie, a następnie zaczerwienienie palców pod wpływem zimna).
  • Nawracające infekcje.

 

Informacje dodatkowe

Termin

10 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Monitorowanie cyklu menstruacyjnego: w przypadku kobiet miesiączkujących, badanie 17-OH-progesteronu może być przeprowadzane w określonych dniach cyklu menstruacyjnego. Istotne jest, aby badanie wykonać we wczesnej fazie folikularnej, tj. 1–6 dzień po miesiączce, co pozwala na wykluczenie jajnikowej produkcji 17-OH progesteronu.
  6. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  7. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  8. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji