Badanie markerów nowotworowych SCC (raka kolczystokomórkowego) jest wykonywane w celu diagnozowania, monitorowania i oceny postępu choroby. SCC to drugi co do częstości rak złośliwy skóry, który rozwija się z komórek nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Badanie markerów SCC umożliwia ocenę obecności tego nowotworu oraz monitorowanie jego przebiegu.
Czynniki ryzyka:
Rak kolczystokomórkowy częściej dotyka osoby zwłaszcza w podeszłym wieku, które miały wieloletnią ekspozycję na słońce bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest regularne korzystanie z solariów oraz stosowanie hybrydowych lakierów do paznokci wymagających utwardzania przy użyciu lamp emitujących promieniowanie UV.
Objawy:
Nowotwór kolczystokomórkowy najczęściej rozwija się w miejscach eksponowanych na promieniowanie słoneczne, takich jak głowa i szyja. Może manifestować się jako zgrubienie skóry, rumień, krwawienie samoistne, trudno gojące się rany lub zmiany, które szybko się powiększają. Istnieją również stany przedrakowe, takie jak rogowacenie słoneczne i choroba Bowena, które mogą prowadzić do rozwoju SCC.