Progesteron

, , ,

Progesteron

33,00 

Badanie poziomu progesteronu odgrywa istotną rolę w diagnostyce i leczeniu wielu schorzeń związanych z układem rozrodczym oraz hormonalnym. Regularne monitorowanie poziomu progesteronu jest ważne szczególnie u kobiet planujących ciążę lub mających problemy z płodnością.

 

Badanie poziomu progesteronu jest istotnym elementem diagnostycznym w przypadkach związanych z reprodukcją, hormonalnymi zaburzeniami oraz monitorowaniem ciąży i owulacji.

Co to jest progesteron?

Progesteron, jest znany również jako luteina. U kobiet jest syntetyzowany głównie w jajnikach przez ciałko żółte, a także w mniejszych ilościach w nadnerczach. U mężczyzn jest produkowany w niewielkich ilościach w jądrach i nadnerczach.

Poziom progesteronu w zależności od fazy cyklu

Poziom progesteronu zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. W fazie folikularnej jest niski, podczas okresu okołoowulacyjnego zaczyna wzrastać, a w fazie lutealnej osiąga najwyższe wartości.

Progesteron w ciąży

W ciąży progesteron jest produkowany głównie przez łożysko. Jego odpowiedni poziom jest niezbędny do utrzymania ciąży i prawidłowego rozwoju płodu. Progesteron pełni kluczową rolę w przygotowaniu macicy do implantacji zarodka oraz hamuje skurcze macicy, zapobiegając przedwczesnemu porodowi.

Po co bada się poziom progesteronu?

Badanie poziomu progesteronu służy do monitorowania przebiegu ciąży i owulacji, oraz w diagnostyce różnych schorzeń, takich jak niepłodność u kobiet, hipogonadyzm u kobiet, guzy hormonalnie czynne wydzielające progesteron, guzy jajnika, czy guzy nadnerczy.

Niski i wysoki progesteron

Niski poziom progesteronu może prowadzić do nieprawidłowości cyklu miesiączkowego, utrudnienia zajścia w ciążę oraz poronień. Wysoki progesteron może być związany z różnymi schorzeniami, takimi jak torbiele, guzy jajnika czy nadnerczy

Fazy cyklu:

  • Menstruacja (1 – 5 dzień cyklu) – spadek estrogenów i progesteronu.
  • Faza folikularna (6 -13 dzień cyklu) – wzrost FSH i poziomu estrogenów.
  • Owulacja (około 14 dzień cyklu) – wzrost LH i poziomu estrogenów.
  • Faza lutealna (15 -28  dzień cyklu) – wzrost progesteronu.
Termin

1 dzień roboczy

Materiał

surowica

Scroll to Top
Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner Call Now Button