Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)

40,00 

Wątroba to jeden z ważniejszych narządów. Jej udział jest kluczowy zwłaszcza w procesach metabolicznych. Oczyszcza naszą krew z toksyn, neutralizuje szkodliwe substancje, rozkłada leki, zużyte krwinki i produkuje czynniki krzepnięcia krwi. Badaniena celu ma ocenę funkcjonowania wątroby.

WYNIK Z OPISEM

*W cenie badania otrzymasz bezpłatny, szczegółowy opis wyniku, co umożliwi lepsze zrozumienie Twojego stanu zdrowia bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

SKU: 112

Opis

W skład panelu “Próby wątrobowe” wchodzą badania:

ALT – Aminotransferaza alaninowa. Umożliwia ocenę funkcjonowania wątroby. Badanie stosowane jest w diagnostyce chorób oraz przewlekłych i ostrych stanów zapalnych.

AST – Aminotransferaza asparaginanowa. Stężenie enzymu we krwi wzrasta w przypadku schorzeń lub uszkodzeń wątroby. Nieprawidłowy wynik badania AST nie zawsze świadczy o uszkodzeniu wątroby.

Bilirubina całkowita – jest barwnikiem żółciowym, który powstaje w wyniku rozpadu hemu. Za pomocą badania można zdiagnozować wiele chorób układu pokarmowego. Podwyższony poziom bilirubiny całkowitej związany jest z uszkodzeniem wątroby czy trzustki. Zatrucia lekami, grzybami, narkotykami lub kamienie żółciowe mogą być przyczyną podwyższonego stężenia bilirubiny.

Fosfataza alkaliczna (AFP) – jest to enzym produkowany przez różne narządy – wątrobę, kości, nerki i łożysko podczas ciąży. Podwyższony parametr może świadczyć o zatrzymaniu żółci w przewodach pokarmowych.

GGTP – Gamma-glutamylotranspeptydaza to enzym który występuje w tkankach i płynach ustrojowych. Pełni ważną rolę w syntezie i degradacji białek, a także w procesie neutralizacji toksycznych związków i alkoholu. Przekroczona norma GGTP może świadczyć o nieprawidłowościach w pracy wątroby. Wskazaniem do badania jest podejrzenie chorób wątroby lub nadużywanie alkoholu.

WYNIK Z OPISEM

*W cenie badania otrzymasz bezpłatny, szczegółowy opis wyniku, co umożliwi lepsze zrozumienie Twojego stanu zdrowia bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Informacje dodatkowe

Termin

1 dzień roboczy

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji