W skład panelu „Próby wątrobowe” wchodzą badania:
ALT – Aminotransferaza alaninowa. Umożliwia ocenę funkcjonowania wątroby. Badanie stosowane jest w diagnostyce chorób oraz przewlekłych i ostrych stanów zapalnych.
AST – Aminotransferaza asparaginanowa. Stężenie enzymu we krwi wzrasta w przypadku schorzeń lub uszkodzeń wątroby. Nieprawidłowy wynik badania AST nie zawsze świadczy o uszkodzeniu wątroby.
Bilirubina całkowita – jest barwnikiem żółciowym, który powstaje w wyniku rozpadu hemu. Za pomocą badania można zdiagnozować wiele chorób układu pokarmowego. Podwyższony poziom bilirubiny całkowitej związany jest z uszkodzeniem wątroby czy trzustki. Zatrucia lekami, grzybami, narkotykami lub kamienie żółciowe mogą być przyczyną podwyższonego stężenia bilirubiny.
Fosfataza alkaliczna (AFP) – jest to enzym produkowany przez różne narządy – wątrobę, kości, nerki i łożysko podczas ciąży. Podwyższony parametr może świadczyć o zatrzymaniu żółci w przewodach pokarmowych.
GGTP – Gamma-glutamylotranspeptydaza to enzym który występuje w tkankach i płynach ustrojowych. Pełni ważną rolę w syntezie i degradacji białek, a także w procesie neutralizacji toksycznych związków i alkoholu. Przekroczona norma GGTP może świadczyć o nieprawidłowościach w pracy wątroby. Wskazaniem do badania jest podejrzenie chorób wątroby lub nadużywanie alkoholu.
*W cenie badania otrzymasz bezpłatny, szczegółowy opis wyniku, co umożliwi lepsze zrozumienie Twojego stanu zdrowia bez ponoszenia dodatkowych kosztów.