P/c. p. transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) IgG

70,00 

Ilościowe oznaczenie przeciwciał immunoglobuliny G (IgG) skierowanych przeciw ludzkiej transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) jest drugim kluczowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym w podejrzeniu celiakii, obok oznaczenia przeciwciał IgA. Celiakia, znana również jako choroba trzewna, to autoimmunizacyjna choroba jelit, która jest genetycznie uwarunkowana i charakteryzuje się nadmierną reakcją na gluten, zawarty w ziarnach pszenicy, żyta i jęczmienia.

SKU: 720

Opis

Przeciwciała anty-tTG są istotnym markerem celiakii, ponieważ transglutaminaza tkankowa jest enzymem odpowiedzialnym za modyfikacje białek w organizmie chorego. Test anty-tTG IgG jest bardzo czułym (ok. 90%) i specyficznym (99%) testem w kierunku celiakii. Jednakże, ze względu na możliwość wystąpienia deficytu przeciwciał w klasie IgA, zaleca się równoczesny, ilościowy pomiar przeciwciał anty-tTG zarówno w klasie IgA, jak i IgG.

Warto zaznaczyć, że test anty-tTG IgG nie jest zalecany u dzieci poniżej 3 roku życia. Badanie to, podobnie jak oznaczenie przeciwciał IgA, pomaga w diagnozie celiakii oraz jest użyteczne w monitorowaniu skuteczności diety bezglutenowej, która jest głównym sposobem leczenia tej choroby.

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji