Badanie przeciwciał przeciwmitochondrialnych (AMA), jest wykorzystywane w przypadku podejrzenia pierwotnej marskości żółciowej (PMŻ) oraz autoimmunologicznego zapalenia wątroby.
Przeciwciała AMA są skierowane przeciwko lipoproteinie obecnej w błonie wewnętrznej mitochondriów, a ich obecność jest charakterystycznym markerem PMŻ, co świadczy o postępującym niszczeniu dróg żółciowych prowadzącym do zastoju żółci i marskości wątroby. PMŻ częściej dotyka kobiet z predyspozycjami genetycznymi.
Antygeny mitochondrialne, przeciwko którym skierowane są przeciwciała AMA, podzielone są na 9 podtypów (M1-M9), z których M2 jest szczególnie związany z PMŻ.
Badanie AMA jest zalecane przez lekarza gastroenterologa w przypadku podejrzenia PMŻ lub autoimmunologicznego zapalenia wątroby, a także do monitorowania aktywności tych chorób oraz oceny skuteczności terapii.
Cel badania AMA polega na diagnozowaniu oraz ocenie aktywności choroby w przypadku PMŻ i autoimmunologicznego zapalenia wątroby.
Konieczność przeprowadzenia badania AMA pojawia się, gdy pacjent ma objawy takie jak opór w prawym podżebrzu, żółtaczka skóry i błon śluzowych, swędzenie, ciemny mocz oraz obecność guzków na skórze.