CRP

P/c. p. komórkom okładzinowym żołądka (APCA)

86,00 

W przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka i anemii złośliwej wykonuje się oznaczenie autoprzeciwciał przeciwko komórkom okładzinowym żołądka. Obecność p/c APCA stanowi wczesny marker atrofii błony śluzowej żołądka. Oznaczenie APCA stosowane jest również w chorobie Addisona i bielactwie.

SKU: 690

Opis

Badanie autoprzeciwciał przeciwko komórkom okładzinowym żołądka, znanych jako APCA (anti-parietal cell antibody), odgrywa kluczową rolę w diagnostyce zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka oraz w przypadkach anemii złośliwej. Komórki okładzinowe, zlokalizowane głównie w górnej części szyjki gruczołów właściwych żołądka, są kluczowe dla produkcji kwasu solnego i wewnętrznego czynnika Castle’a (IF), który jest niezbędny do wchłaniania witaminy B12.

Autoprzeciwciała APCA są wykrywane u pacjentów z przewlekłym zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka, a ich obecność może być również związana z rakiem żołądka. Są one istotnym wczesnym markerem atrofii błony śluzowej żołądka, zwłaszcza w kontekście niedokrwistości złośliwej, gdzie występują u większości pacjentów. To autoimmunologiczne zapalenie błony śluzowej żołądka (AIG) przechodzi w pełni rozwiniętą niedokrwistość złośliwą.

Badanie APCA jest również stosowane w chorobie Addisona i bielactwie. Przeciwciała APCA przeważnie należą do klasy IgA i IgG, a oznaczenie jest przeprowadzane metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF).

 

Informacje dodatkowe

Termin

10 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji