CRP

P/c. p. dekarboksylazie kwasu glutaminowego (anty-GAD)

115,00 

P/c. p. dekarboksylazie kwasu glutaminowego (anty-GAD) są istotnym markerem w diagnostyce cukrzycy typu 1. Ich obecność prowadzi do niszczenia wysp trzustkowych, które odgrywają ważną rolę przy produkcji insuliny. Obecność tych przeciwciał towarzyszy również bardzo rzadkiemu zespołowi sztywnego człowieka. Podwyższony przeciwciał wraz ze współwystępowaniem objawów cukrzycy wskazuje na cukrzycę typu 1. Podwyższony poziom przeciwciał anty-GAD bez objawów cukrzycy u pacjenta, ale występującą w rodzinie może świadczyć o rozpoczęciu się rozwoju cukrzycy typu 1. Wysoki poziom przeciwciał, z towarzyszącymi skurczami mięśni może świadczyć o zespole sztywnego człowieka.

SKU: 673

Opis

Badanie P/c. p. dekarboksylazie kwasu glutaminowego (anty-GAD) jest istotnym narzędziem diagnostycznym w identyfikacji cukrzycy typu 1, cukrzycy typu LADA oraz w ocenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 1.

Badanie anty-GAD to oznaczenie ilości przeciwciał IgG przeciw dekarboksylazie kwasu glutaminowego. Te przeciwciała są specyficznym rodzajem autoprzeciwciał, które występują w autoimmunologicznej postaci cukrzycy typu 1. Celem testu jest wykrycie obecności tych przeciwciał we krwi pacjenta.

Zastosowanie badania:

Diagnostyka cukrzycy typu 1:

Badanie anty-GAD jest pomocne w identyfikacji cukrzycy typu 1, gdzie dochodzi do autoimmunologicznego niszczenia komórek beta trzustki, prowadzącego do utraty zdolności do produkcji insuliny.

Diagnostyka cukrzycy typu LADA:

Cukrzyca typu LADA to forma cukrzycy typu 1, która pojawia się u dorosłych. Badanie anty-GAD pomaga w rozpoznaniu tej postaci choroby, której objawy mogą być mylone z cukrzycą typu 2.

Ocena ryzyka rozwoju cukrzycy typu 1:

Badanie anty-GAD stosuje się również do oceny ryzyka rozwoju cukrzycy typu 1 u osób, zwłaszcza krewnych pierwszego stopnia chorych na tę cukrzycę.

Diagnostyka zespołu sztywnego człowieka:

Przeciwciała anty-GAD mogą być również stwierdzane u chorych na rzadką neurologiczną chorobę o autoimmunizacyjnym podłożu, znaną jako zespół sztywnego człowieka.

 

Dlaczego to ważne?

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, a badanie anty-GAD jest kluczowym narzędziem w diagnozowaniu jej wczesnych etapów. Wykrycie tych przeciwciał może pomóc w podjęciu działań i monitorowaniu pacjentów zwiększonego ryzyka.

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji