P/c. p. cytrulinowe (anty-CCP) IgG

110,00 

Badanie P/c. p. cytrulinowe (anty-CCP) IgG jest specyficznym markerem stosowanym w diagnostyce reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), będąc jednym z kluczowych badań wykonywanych u pacjentów z podejrzeniem tej choroby, obok oznaczenia czynnika reumatoidalnego (RF).

SKU: 674

Opis

Badanie anty-CCP polega na oznaczeniu miana przeciwciał IgG przeciwko cyklicznemu peptydowi cytrulinowemu. Jest to istotne narzędzie różnicujące przyczyny zapalenia stawów, a obecność anty-CCP jest specyficzna dla reumatoidalnego zapalenia stawów, osiągającą 100% specyficzność przy czułości badania wynoszącej 35%.

Kiedy wykonać badanie P/c. p. cytrulinowe (anty-CCP) IgG?

Badanie anty-CCP zaleca się przeprowadzać u osób, u których występują objawy sugerujące reumatoidalne zapalenie stawów, zwłaszcza w przypadku ujemnego czynnika reumatoidalnego. Typowe symptomy RZS obejmują ból i obrzęk stawów, szczególnie rąk i stóp, sztywność poranną trwającą ponad godzinę, utratę masy ciała, zmniejszenie apetytu, osłabienie, zmęczenie, bóle mięśni oraz obecność guzków reumatoidalnych.

Dodatni wynik anty-CCP – Co oznacza?

Dodatni wynik badania anty-CCP, zwłaszcza u osoby manifestującej objawy zapalenia stawów, zazwyczaj sugeruje reumatoidalne zapalenie stawów. Ostateczna diagnoza opiera się na kryteriach klasyfikacyjnych RZS wg ACR i EULAR z 2010 r. Badanie anty-CCP nie tylko pomaga w diagnozie choroby, ale również stanowi czynnik prognostyczny jej przebiegu – wysokie miano przeciwciał koreluje z szybszym postępem destrukcji stawów i gorszym rokowaniem pacjenta.

Dodatni wynik badania anty-CCP powinien być skonsultowany z reumatologiem, który podejmie dalsze kroki diagnostyczne i oceni konieczność ewentualnego leczenia pacjenta.

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji