Makroprolaktyna

85,00 

Badanie makroprolaktyny zaleca się w przypadku, gdy stężenie prolaktyny w surowicy jest niewspółmiernie wysokie w stosunku do objawów. Wysokie stężenie makroprolaktyny u osób z hiperprolaktynemią nie jest zjawiskiem rzadkim, określenie jej procentowego udziału może pomóc w diagnostyce jak i w wyborze korzystnego sposobu leczenia.

SKU: 310

Opis

Badanie makroprolaktyny to oznaczenie w ramach diagnostyki hiperprolaktynemii, czyli stanu, w którym stężenie prolaktyny (PRL) we krwi jest podwyższone. Prolaktyna to hormon produkowany przez przysadkę mózgową, a jej regulacja odgrywa kluczową rolę w kontroli płodności zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Hiperprolaktynemia – Zaburzenie endokrynologiczne

Hiperprolaktynemia może prowadzić do różnych objawów i powikłań zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku kobiet objawy obejmują zaburzenia miesiączkowania, mlekotok, hipogonadyzm, cykle bezowulacyjne, niedomogę lutealną, niepłodność, a także obniżone libido. Natomiast u mężczyzn mogą wystąpić objawy takie jak ginekomastia, mlekotok, obniżone libido oraz bezpłodność.

Hipermakroprolaktynemia – Skomplikowana forma hiperprolaktynemii

W przypadkach, gdy stężenie prolaktyny jest niewspółmiernie wysokie w stosunku do nasilenia objawów, lub standardowe leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zaleca się badanie makroprolaktyny. Hipermakroprolaktynemia to określenie dla hiperprolaktynemii, w której obserwuje się obecność złożonych form prolaktyny.

 

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji