Kwasy żółciowe

42,00 

Badanie wykonywane jest w przypadku rozpoznania cholestazy zewnątrzwątrobowej. Diagnozuje również m.in. utrudniony spływ żółci z wątroby do przewodu pokarmowego czy stan zapalny dróg żółciowych.

 

SKU: 953

Opis

Kwasy żółciowe pełnią istotną rolę w trawieniu i wchłanianiu lipidów w jelicie cienkim. Jako sole kwasów tłuszczowych działają jak detergenty i aktywatory, wspomagając proces trawienia lipidów. Prawidłowy stosunek cholesterolu do kwasów tłuszczowych w żółci jest kluczowy dla zapobiegania rozwojowi kamicy pęcherzyka żółciowego.

Proces powstawania i transportu kwasów żółciowych:

Kwasy żółciowe powstają w wątrobie z cholesterolu, a następnie dostają się do jelita, gdzie uczestniczą w trawieniu. Część (5%) jest wydalana, a utraty kompensowane są poprzez syntezę de novo w wątrobie. Pozostałe (95%) kwasów żółciowych z jelita są wchłaniane i transportowane przez krążenie jelitowo-wątrobowe z powrotem do wątroby, skąd przedostają się do żółci.

Kategorie kwasów żółciowych:

Kwasy żółciowe pierwszorzędowe, takie jak kwas cholowy i kwas chenodeoksycholowy, powstają z cholesterolu. Pod wpływem bakterii jelitowych, ulegają one przekształceniom, stając się kwasami drugorzędowymi, takimi jak kwasy dezoksycholowy i litocholowy.

Wskaźnik czynności wątroby:

Stężenie kwasów żółciowych w krwi stanowi istotny wskaźnik czynności wątroby. Badanie to jest zazwyczaj zlecane w przypadku różnych rodzajów cholestazy, czyli zaburzeń spowodowanych utrudnionym spływem żółci z wątroby do przewodu pokarmowego. Cholestaza może wynikać zarówno z problemów z dróżkami żółciowymi zewnątrzwątrobowymi, jak i wewnątrzwątrobowymi, będąc efektem uszkodzenia hepatocytów przez różne czynniki, takie jak toksyny, leki, patogeny czy też w marskości wątroby.

Diagnostyka cholestazy:

Badanie stężenia kwasów żółciowych w krwi jest szczególnie istotne w diagnostyce cholestazy, której przykłady obejmują problemy z przepływem żółci, zapalenie dróg żółciowych, a także uszkodzenia wątroby. Marskość wątroby oraz zaburzenia metabolizmu kwasów tłuszczowych również mogą wpływać na wyniki tego badania.

Badanie stężenia kwasów żółciowych w krwi stanowi ważny element oceny funkcji wątroby i diagnostyki schorzeń związanych z zaburzeniami przepływu żółci. Wspomaga identyfikację chorób wątroby oraz pomaga lekarzom dostosować odpowiednie strategie leczenia w przypadku pacjentów z problemami związanych z gospodarką kwasów tłuszczowych.

Informacje dodatkowe

Termin

7 dni roboczych

Materiał

surowica

Przed przystąpieniem do badania krwi, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby uzyskać jak najdokładniejsze i wiarygodne wyniki. Poniżej znajdziesz wskazówki, które powinny pomóc, w spełnieniu wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących przygotowania do badania krwi:

  1. Czas od ostatniego posiłku: upewnij się, że między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi minęło co najmniej 8-12 godzin. Pamiętaj, że powinieneś być na czczo podczas pobierania próbki krwi. To oznacza, że nie powinieneś jeść ani pić nic poza wodą przez ten czas.
  2. Unikaj obfitych i tłustych posiłków oraz alkoholu: w dniu poprzedzającym badanie krwi, unikaj spożywania obfitych, tłustych posiłków oraz alkoholu. To pomoże wyeliminować wpływ tych czynników na wyniki badań.
  3. Woda: przed samym badaniem możesz wypić wodę. Woda nie wpływa na wyniki badań.
  4. Pora dnia: jeśli to możliwe, planuj badanie krwi na godziny poranne, między 7:00 a 10:00. Wynika to z faktu, że wiele procesów w organizmie ma swoje naturalne zmiany w ciągu dnia, co może wpłynąć na wyniki badań.
  5. Odpoczynek: przed samym pobraniem krwi, zaleca się odpoczynek przez około 15 minut. To pomoże uspokoić organizm i może zmniejszyć ewentualny stres, który może wpłynąć na wyniki.
  6. Leki: w miarę możliwości, przeprowadź badanie krwi przed przyjęciem porannej dawki leków. Jeśli jest to niemożliwe lub niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postąpić. Zawsze informuj personel medyczny o przyjmowanych lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych. Te informacje zostaną odnotowane w rejestracji i mogą mieć wpływ na interpretację wyników.
  7. Zgłoszenie medycznego stanu: jeśli jesteś chory lub masz jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wpłynąć na wyniki badań krwi, poinformuj o tym personel medyczny podczas rejestracji lub przed samym pobraniem krwi.

Więcej informacji