Kortyzol – Hormon stresu:
Kortyzol, zwany również hydrokortyzonem, jest kluczowym glikokortykosteroidem w organizmie ludzkim. Jest hormonem stresu, a jego stężenie we krwi wzrasta w sytuacjach stresowych, zarówno psychicznych, jak i fizycznych.
Rola kortyzolu w organizmie:
Kortyzol odgrywa kluczową rolę w przygotowaniu organizmu do dodatkowego wysiłku w sytuacjach stresu. Bierze udział w metabolizmie glukozy, przekształcając cukier z pokarmu w energię dla komórek.
Cel badania kortyzolu:
Stosuje się je m.in. do rozróżniania pierwotnej i wtórnej niewydolności nadnerczy oraz w diagnostyce zespołu Cushinga, charakteryzującego się nadmiernym stężeniem kortyzolu we krwi.
Kortyzol wpływa na metabolizm tkanki tłuszczowej i mięśni, co czyni jego badanie przydatnym przy chorobach związanych z zaburzeniami masy ciała.
Test hamowania Deksametazonem:
Polega na podaniu pacjentowi deksametazonu, syntetycznego glikokortykosteroidu. Służy do wykluczenia zespołu Cushinga lub jako diagnostyka u pacjentów wymagających dalszych badań. W przypadku zespołu Cushinga po podaniu deksametazonu poziom kortyzolu we krwi nie maleje.